Mezioborový kurz se zaměřuje na problematiku vědom í pohledem hned několika disciplín - filozofie, psychologie, psychiatrie a neurověd. Seznámí posluchače nejprve s pojmem vědomí a vědomé zkušenosti v kontextu fiolozofie a dějin vědy a naznačí mopžnosti, jak o vědomé zkušenosti uvažovat i s ohledem na výzkum empirický.
Dále představí současné pohledy na fylogenzi vědomí, vědomí času, vědomou vizuální zkušenost a její narušení v psychopatologii vybraných duševních poruch. Kurz se také dotkne otázky, zda je paměť podmínkou pro vznik vědomé zkušenosti a jakou roli v konstituci vědomí hraje jazyk a kultura obecně.
Představí rovněž hlavní směry využití technologie virtuální reality (VR) v simulaci vědomých procesů s ukázkami vybraných VR her (např. simulace osobí zkošenosti v obávaných situacích v expoziční terapii). V neposlední řadě budou představeny i kvalitativní metody výzkumu vědomé zkušenosti založené na myšlenkové tradici fenomenologie a jejím potenciálu pro komplementární přístup k výzkumu neurovědnímu.
Nakonec se posluchač dozví, jak k výzkumu vědomí může dpřispět farmakologický výzkum anestetik a psychedelik.
Předmět je meziooborový a je určen všem studentům se zájmem o problematiku vědomí, především pak pro studenty magisterských programů všeobecného lékařství, psychologie, filozofie, biologie, antropologie a pro studenty postgraduálních programů lékařské psychologie a neurověd.