1) Lékařská mikrobiologie. Úvod. Bakteriologie. Stavba buňky. Morfologie.
2) Mykologie. Taxonomie. Kvasinky, plísně, dimorfní houby. Antimykotika.
3) Antibiotika - přehled, mechanismy účinku, mechanismy rezistence, příklady klinického použití.
4) Parazitologie. Obecná parazitologie. Protozoa, helmintózy. Antiparazitika.
5) Virologie. Obecná virologie - taxonomie virů, průkaz virové infekce. Speciální virologie - DNA a RNA viry. Antivirotika.
6) Alimentární infekce. Virové, bakteriální a parazitární nákazy.
7) Respirační nákazy. Chřipka. TBC
8) Sexuálně přenosná onemocnění. Kapavka, Chlamydie, Syfilis, HIV, virové hepatitidy.
9) Vaccine-preventabilní nákazy. Povinné, doporučené očkování v ČR
10) Vektorové infekce (klíště, komár, veš, ploštice). Domácí a importované nákazy.
11) Nemocniční nákazy. Původci, symptomatologie, diagnostika a terapie nemocničních infekcí a infekcí krevního řečiště.
12) BOZP, přístroje, tok vzorků: Studenti jsou seznámeni s bezpečnostními pravidly práce v mikrobiologické laboratoři a organizací výuky. Dezinfekce a sterilizace. Preanalytická fáze. Odběr a uchování materiálu, transport. Fyziologická flóra, primární, oportunní patogeny
13) Základní principy mikrobiologické diagnostiky. Analytická fáze. Přímý průkaz
1. část (mikroskopie). Barvení (princip), aplikace mikroskopie, popis preparátu, morfologie. Nepřímý průkaz. Sérologické metody - principy (aglutinace, precipitace, komplement-fixace, ELISA).
14) Základní principy mikrobiologické diagnostiky. Přímý průkaz
2. část (kultivace) kultivační půdy, délka kultivace, prostředí. Vyšetření citlivosti k ATB. Metody vyšetření citlivosti - diskový difúzní test, bujónová mikrodiluční metoda, E-test.
15) Přímý průkaz
3. část (identifikace bakterií) - morfologie, biochemie, MALDI- TOF MS, PCR). Vyšetření citlivosti k ATB. Break-point, interpretace nálezu. Postanalytická fáze. Interpretace mikrobiologického vyšetření,
16) Stafylokoky. Diagnostika stafylokoků na základě jejich biochemických vlastností. Stafylokokové toxiny. Přehled klinických forem onemocnění, základy terapie, výskyt rezistence na ATB, epidemiologické souvislosti
17) Streptokoky. Nejvýznamnější druhy - morfologie, identifikace, faktory virulence a patogenita, laboratorní diagnostika, kultivace - podmínky, růstové vlastnosti, identifikace – bacitracin, optochin, deoxycholát, hemolýza
18) Enterobakterie. Diagnostika, kultivace, identifikace (biochemie, aglutinace), klinický význam, antibiogram, produkce ESBL
19) Pseudomonády a další nefermentující tyčinky. Diagnostika klinicky významných nefermentujících tyčinek. Význam u oportunních/nemocničních nákaz. Cystická fibróza.
20) Bordetely, hemofily, neisserie. Nejvýznamnější zástupci rodů. Kultivace, podmínky, růstové vlastnosti, faktory virulence, identifikace a sérotypizace bakteriálních kmenů, satelitismus.
21) Mykobakteria, nokardie, korynebakteria. Diagnostika patogenních a nepatogenních druhů, barvení, kultivační půdy, průkaz toxigenity kmenů. Průběžný test.
22) Alimentární infekce. Interaktivní kazuistiky.
23) Infekce respiračního traktu. Interaktivní kazuistiky.
24) Infekce CNS. Interaktivní kazuistiky.
25) Infekce močového traktu. Interaktivn í kazuistiky.
26) Sexuálně přenosná onemocnění. Interaktivní kazuistiky.
27) Infekce kůže a měkkých tkání. Infekce kostí a kloubů. Interaktivní kazuistiky.
28) Systémové infekce. Interaktivní kazuistiky. Průběžný test.
Lékařská mikrobiologie je obor zabývající se etiologií, patogenezí a imunogenezí humánních onemocnění vyvolaných mikroorganismy (bakterie, viry, houby, plísně, parazité). Obor je členěný na speciální části dle typu mikroorganismu vyvolávajícího vlastní onemocnění (bakteriologie, virologie, mykologie, parazitologie) a zabývá se i antiinfekční imunitou (sérologie). Student je uveden do problematiky mikrobiologie, prezentovány jsou základními obecné charakteristikami jednotlivých lékařsky významných skupin mikroorganismů (bakterie, viry, houby, parazité) a principy laboratorní diagnostiky infekčních chorob.
Výuka předmětu rozvíjí aplikaci znalostí obecné i speciální bakteriologie, virologie, parazitologie a mykologie, včetně základů laboratorní diagnostiky, do klinické praxe. Těžištěm je důraz na klinické aspekty mikrobiologie a infekčních onemocnění. Výuka je seřazena podle orgánů a systémů postižených infekčními onemocněními včetně principů jejich diagnostiky a léčby. Studenti jsou seznámeni s praktickými aspekty oboru, tj. možnosti mikrobiologické diagnostiky a její indikace, vyhodnocení a interpretace klinické významnosti mikrobiologického nálezu, dále i hodnocení antibiogramu a indikaci antibiotik ve vztahu k antibiotické rezistenci. Pozornost je věnována též infekční epidemiologii, prevenci pomocí vakcinace a nemocničním nákazám.