Charles Explorer logo
🇨🇿

Latinská lékařská terminologie

Předmět na 2. lékařská fakulta |
D0101331

Sylabus

Zimní semestr:

1. Přehled starověké a středověké medicíny a vývoje její terminologie. Úvod do lékařské terminologie. Pravopis a výslovnost hlásek, délka slabik, přízvuk.

2. Základní gramatika latiny. Rozdíly mezi latinou a češtinou. Morfologie a syntax uplatňovaná v rámci lékařské terminologie (slovní druhy, gramatické kategorie, skloňování, přívlastky, předložkové vazby), lexikologie (memorabilia, pravidla překladu, zkratky atd.).

3. I. deklinace latinská. Skloňování substantiv I. dekl. latinských i řeckých. Spojení substantiva I. deklinace s adjektivem. Předložkové vazby - předložky s akuzativem/ablativem. Memorabilia.

4. II. deklinace. Skloňování substantiv II. deklinace latinská, neutra řeckého původu. Spojení substantiva II. deklinace s adjektivem. Předložkové vazby. Memorabilia.

5. IV. a V. deklinace. Skloňování substantiv obou deklinací. Spojení substantiva IV. a V. deklinace s adjektivem. Předložkové vazby. Memorabilia.

6. I. a II. deklinace řecká. Řecké termíny v lékařské terminologii, historie jejich pronikání do latiny. Příklady nejběžnějších řeckých slovních základů. Skloňování I. a II. tzv. řecké deklinace.

7. Opakování – test.

8. III. deklinace latinská – Konsonantické kmeny. Charakteristika substantiv III. deklinace. Různoslabičná substantiva III. dekl., spojení s adjektivem. Předložkové vazby. Memorabilia.

9. III. deklinace latinská – Í-kmeny. Í-kmenová substantiva III. dekl., spojení s adjektivem. Nepravidelně skloňovaná substantiva. Memorabilia.

10. III. deklinace řecká. Í-kmeny i konsonantické kmeny. Srovnání s latinou. Charakteristické sufixy. Spojení s adjektivy. Příklady nejběžnějších řeckých slovních základů.

11. III. deklinace - adjektiva. Klasifikace a charakteristika adjektiv III. deklinace. Řecká adjektiva typu „-genes“. Názvy nejběžnějších remedií, jejich tvary a skloňování.

12. III. deklinace – adjektiva, opakování a aplikace v praxi.

13. Opakování – test. Letní semestr:

1. Týden praktického lékařství. Neprobíhá výuka teoretických předmětů.

2. Pravidelné a nepravidelné stupňování adjektiv, adverbia. Superlativ absolutní. Specifika stupňovaných tvarů v lékařské terminologii. Nejčastější adverbia v lékařských textech. Předložky s akuzativem/ablativem – opakování, shrnutí.

3. Číslovky. Číslovky latinské a řecké. Spojení číslovek s počítaným předmětem.

4. Užívání sloves v lékařské terminologii. Participium prézentu a perfekta. Přehled slovesných konjugací a nejdůležitější slovesné tvary (imperativ, infinitiv, konjunktiv prézentu). Výskyt a užití participií v lékařské praxi.

5. Receptura. Pravidla psaní receptury a její struktura.

6. Opakování - test.

7. Způsoby tvoření latinských a řeckých termínů. Úvod do slovotvorby, princip odvozování a tvoření lékařských termínů.

8. Latinské a řecké prefixy. Nejčastější prefixy užívané v lékařské terminologii, doložení jejich užívání v textech.

9. Latinské a řecké sufixy. Nejčastější sufixy užívané v lékařské terminologii, doložení jejich užívání v textech.

10. Významy morfémů.

11. Latinská a řecká kompozita, hybridy.

12. Receptura, Diagnóza, Lékařská dokumentace. Čtení lékařské dokumentace.

13. Opakování – test.

Anotace

Předmět poskytuje základní znalosti z lékařské odborné terminologie. Klade důraz na latinskou a řeckou slovní zásobu v rozsahu předepsané učebnice s důrazem na anatomickou terminologii a latinské a řecké paralely.

Orientuje se v gramatické a lexikální problematice psaní receptů. Má kladný vliv na výuku dalších jazyků.