Obsahové zaměření přednášek a seminářů:
Vývojové vady v ORL
- zopakování základů vývoje ORL orgánů pro pochopení jednotlivých typů vývojových vad, vrozené vady související s žaberními výchlipky a štěrbinami, koloaurální cysty a píštěle, laterální krční cysty, mediální krční cysty, vývoj zevního, středního a vnitřního ucha a poruchy vývoje, poruchy kongenitální syndromické a nesyndromické. Vliv genetických vad na sluch, nejčastější vada v kódování DNA Connexinu 26, okrajově přehled současné databáze genetických vad.
Otosclerosis
Definice, historie. Výskyt, etiologie, význam genetiky.
Patogeneze. Histologický obraz. Příznaky, průběh - vývoj poruchy sluchu.
Diagnostika, vyšetřovací metody.
Léčba - historie, současnost, efektivita.
Poškození sluchu hlukem
Dělení - akustické trauma třeskem (třesk, mechanizmus vzniku poškození sluchu, příznaky, léčba.) Trauma detonační - (popis mechanizmu vzniku poškození, příznaky, léčba).
Poškození sluchu chronicky působícím hlukem klinika, typy ochranných prostředků: zvukovodové, sluchátkové, celohlavové, hlukově nebezpečné pracoviště.
Poruchy rovnováhy, závratě
Prvky orientace v zemském gravitačním poli. Anatomie vestibulárního ústrojí, nervu, jader a drah. Funkce vestibulárního ústrojí, fyziologické způsoby jeho iritace a tlumení. Příznaky nerovnováhy v iritaci obou stran: subjektivní- závrať, objektivní - nystagmus, vestibulospinální reflexy. Vyšetření při poruchách rovnováhy. Testy vestibulo-spinální, vestibulo-cerebelární, vestibulo- okulární. Kalorický test, rotační test. Zvláštnosti vyšetřování vestibulárního ústrojí u dětí.
Nejčastější příčiny závratí u dětí: nádory, toxickometabolické, specifické infekce. Středoušní záněty, úrazy hlavy, BPPV (benigní polohové paroxysmální vertigo), neuronitis vestibularis, labyrinthitis, vertebrogenní z ávrať, Morbus Ménièri, cévní příčiny, příčiny psychologické. Význam stanovení tzv. harmonického, periferního vestibulárního syndromu.
Záněty hrtanu
Akutní a chronické záněty hrtanu základy diagnostiky a léčby, zvláštní pozornost je věnována sufokujícím laryngitidám, především diferenciální diagnostice akutní subglotické laryngitidy a epiglotitidy u dětí, terapeutické algoritmy, komplikace, rozdílná indikace kortikoidní a antibioické léčby, zprůchodnění dýchacích cest, indikace intubace u těchto onemocnění.
Zajištění dýchacích cest u dětí
Obecné principy zajištění dýchacích cest, intubace, indikace intubace, koniotomie, tracheostomie, indikace a technické provedení tracheostomie , perkutánní dilatační tracheostomie, komplikace a jejich řešení.
Anatomie a funkce HCD - anatomie nosu a VDN, fyziologie systému,
Mukociliární transportní systém. Epistaxe a její ošetření, nosní tamponáda - přední tamponáda, zadní tamponáda.
Intubace
Anatomie trachey, způsoby provedení, komplikace, jejich prevence, nácvik intubace na modelech.
Adenotomie, tonsilektomie
Anatomie Waldeyerova lymf. okruhu, jeho funkce, stavba nosohltanu, mezofaryngu a hypofaryngu, možnosti diagnostiky a chirurgické intervence včetně indikačních kritérií. Chronická tonsilitis anatomie tonsil, cévní zásobení, diagnostika chronické tonsilitis, indikace odstranění, operační a pooperační komplikace. Nové operační techniky a kontroverzní medicínské názory na tonzilektomii.
Vyšetření sluchu
- sluchová zkouška u dětí
-rizika sluchové vady (pre-, peri-, post-natální)
-metoda sluchové zkoušky dle věku pacienta (0-6 měs., do 1 roku, od 1 roku do 3 let, nad 3 roky)
-doplnění vyšetření o tzv. objektivní metody (OAE, evokované sluchové potenciály:SSEP,BERA; princip vyšetření)
-audiometrické vyšetření (tónový audiogram, slovní audiogram)
-tympanometrické vyšetření
-praktická ukázka všech uvedených vyšetřovacích metod
-rozlišení stupňů nedoslýchavosti (normální sluch až hluchota)
-sluchová protetika (sluchadlo,BAHA Softband;implantační metody: CI, BAHA Implant)
-rehabilitace dětí s vadou sluchu
-možnosti školního zařazení dětí s vadou sluchu.
Akutní a chronické záněty středního ucha
Embryologické souvislosti, fyziologické souvislosti v závislosti na věku, infekční agens, rizikové faktory, primární a sekundární prevence zánětů, léčba obecně protizánětlivá a indikace nasazení antibiotik, vliv očkování, akutní záněty serózní a hnisavé, sekretorický katar středouší, „klihové ucho“, chronický zánět středouší prostý, s ostitidou, s cholesteatomem, praktické ukázky typických obrazů nálezů na bubínku.
Komplikace zánětů středního ucha
Extrakranální, intrakraniální komplikace, akutní, latentní mastoiditis, Bezoldův absces, Mouretův absces, paréza lícního nervu, labyrintitis, indikace a rozsah chirurgické intervence.
Trombóza nitrolebních splavů, meningitis, subdurální, epidurální, mozkový, mozečkový absces, příznaky, konzervativní léčba a chirurgická intervence. Antitrombotická a trombolytická léčba trombózy nitrolebních splavů. Opakování etiologie, anatomických souvislostí a směrů šíření infekce, demonstrace CT a MR n álezů, zajímavé kasuistiky s praktickým dopadem.
Endoskopie dolních dýchacích cest a jícnu
Anatomie dolních dýchacích cest a topografie okolních struktur, rigidní a flexibilní endoskopy, diagnostické možnosti, záněty v dolních dýchacích cestách, odběr materiálu na vyšetření, cizí tělesa a jejich odstraňování, nádory v dýchacích cestách, komplikace výkonů a jejich řešení. Stenózy a strikutry dýchacích cest. Anatomie jícnu, fyziologická zúžení, indikace k ezofagoskopii, cizí tělesa v jícnu, poleptání jícnu, stenózy a striktury jícnu.
Poleptání jícnu
Základní definice, patogeneze, jaké látky leptají, klasifikace poleptání, diagnostika, léčba, komplikace a jejich léčba, komplikace-jejich zobrazení a příklady z praxe, demonstrace kazuistik na konkrétních pacientech. Rekapitulace.
Akutní a chronické záněty Waldayerova okruhu
Definice a anatomie Waldayerova okruhu, problematika adenoidních vegetací (patogeneze, diagnostika, léčba), včetně diferenciální diagnostiky.
Akutní a chronické záněty Waldayerova. okruhu - dělení, patogeneze, vyšetřovní, diagnostika, diferenciální diagnostika, terapie, komplikace, možné následky - následky místní, celkové, tonsily jako zdroj infekce, tonisly jako příčina sleep apnoea syndromu.
Rinosinusitidy
Definice, rozdělení a diferenciální diagnostika onemocnění, etiopatogeneze, vývoj VDN, klinické příznaky rinosinusitidy, diagnostika , vyšetřovací možnosti, terapie, komplikace onemocnění. Základy funkční endonazální chirurgie.
Onkologická onemocnění u dospělých
Přehled nejčastějších benigních, semimaligních a maligních nádorových onemocnění hlavy a krku, prekancerózy, karcinom hrtanu, karcinomy štítné žlázy, nádory slinných žláz, postižení nosohltanu, metastázy do uzlin na krku, metastázy nádoru neznámého původu, rozsah chirurgického zákroku v závislosti na typu a stádiu nádoru. Nebezpečné benigní nádory, neurinom akustiku, nádor glomus jugulare, nádor glomus caroticum.
Onkologická onemocnění u dětí
Srovnání četnosti dětských nádorů s nádory u dospělých, rozdíly v chování, nejčastější nezhoubné nádory - hemangiomy, lymfangiomy, skupina fibromů, lipomy, teratomy, juvenilní angiofibrom nosohltanu, nejčastější nádory zhoubné - Hodgkinův lymfom, ne-hodgkinské maligní nádory, rabdomyosarkom u dětí. Důležitost týmového postupu, význam nejnovějších imunohistolopatologických technik vyšetření, úloha a povinnosti chirurga při zpracování materiálů.
Otorinolaryngologie, neboli ušní, nosní a krční lékařství je základní lékařský obor. Počátky spadají do poloviny 19. století, kdy dochází k propojení otologie jako chirurgické disciplíny a laryngologie, která byla součástí interní medicíny.
Funkční, anatomické I patologické souvislosti zmíněných lokalit s nosními dutinami a hltanem daly vznik oboru ORL. Jako v jednom z prvních medicínských oborů ORL začala využívat endoskopické techniky a operační mikroskop.
Chirurgické postupy zaujímají v posledních desetiletích v podstatě celou oblast krku a splanchnokrania a obor často nese přídomek chirurgie hlavy a krku. Znalosti z ORL jsou nepostradatelné pro praktické lékaře a pediatry, neboť se často jako první setkávají s zánětlivými i nádorovými onemocněními v ORL oblasti.
V ORL oblasti se také jako první manifestuje řada interních onemocnění. ORL má těsné vazby k neurologii, společnou platformou je otoneurologie, k stomatochirurgii, neurochirurgii, společnou platformou je chirurgie baze lební a oftalmologii.
Specifika léčby a rehabilitace pacientů s nedoslýchavostí a hluchotou, poruchami hlasu a řeči, tedy komunikačního procesu jsou středem zájmu foniatrie, která je nástavbovým oborem otorinolaryngologie. Klinika ušní, nosní a krční 2.
LF UK se specializuje na dětskou populaci do 19 let, což je přínosem zejména pro budoucí pediatry. Praktické znalosti z dospělé otorinolaryngologie získávají medicí ve spolupráci s klinikami ORL a chirurgie hlavy a krku ve FNM (1.
LFUK) a v ÚVN (3. LFUK).