* Obsahové zaměření přednášek a seminářů: Základní oftalmologické vyšetření (prakticky vy šetření vízu, biomikroskopie na štěrbinové lampě, přímá oftalmoskopie), a nácvik dalších praktických dovedností - zejména everze horního víčka, výplachu spojivkového vaku, konfrontační perimetrie, palpace nitroočního tlaku a aplikace očních léků. Refrakční vady oka: myopie, hypermetropie, astigmatismus, presbyopie Onemocnění:
1. orbity (exo- a enoftalmus, záněty, nádory)
2. slzného systému (poruchy funkce, záněty)
3. víček (poruchy polohy a postavení, záněty, nádory)
4. spojivky (záněty, degenerace)
5. rohovky (záněty, degenerace a dystrofie, poruchy zakřivení)
6. uvey (záněty, nádory)
7. čočky (změny polohy a transparence, afakie, pseudofakie)
8. sítnice (retinopatie, cévní poruchy, odchlípení, nádory, degenerace a dystrofie)
9. zrakového nervu (atrofie, záněty, cévní poruchy) Glaukomy (s otevřeným úhlem, s uzavřeným úhlem, primární a sekundární) Pediatrická oftalmologie (vývoj vidění, vývojové abnormality oka, vrozená a infantilní katarakta a glaukom (hydrofalmus) strabismus, amblyopie) Oční úrazy (tupá poranění, penetrující a perforační poranění, popálení a poleptání, fotoelektrická oftalmie)
Bloková výuka oboru oftalmologie ve 4. ročníku trvá dva týdny. Výuka probíhá převážně v prostorách knihovny Oční kliniky dětí a dospělých (přístup Nová budova, uzel B, 3. patro) a začíná v pondělí v 8.30.
Pláště a přezutí prosíme s sebou. Rozvrh blokové výuky na sekretariátě kliniky.
Pro rovnoměrné rozdělení studentů v zájmu kvalitní výuky (praktická část, prostorové kapacity) nebudou povolovány přesuny mezi jednotlivými studijními skupinami kromě výjimečných případů.