Sylabus specializovaného 2týdenního bloku přednášek a klinických stáží: 1/ Pracovní lékařství a toxikologie
Výuka se koná na Klinice pracovního lékařství 1. lékařské fakulty UK v Praze 2, Na Bojišti 1 (budova bývalé ortopedické kliniky – roh ulice Na Bojišti a Ke Karlovu) – posluchárna přízemí – vždy v době od 8,00 do 12,00 hod. Tel. sekretariát 22496 4537.
Výuka je zaměřena na právní aspekty nemocí z povolání, prevenci nemocí z povolání, profesionální pneumologii, profesionální neurologii, problematiku fyzikálních faktorů (nemocí z povolání způsobených vibracemi, přet ížením končetin, ionizujícím zářením). Orientuje se také na klinickou a profesionální toxikologii, profesionální karcinogeny a pracovně lékařskou preventivní péči. Výuka probíhá blokovým systémem.
Student absolvuje na klinice 4 hodiny seminářů, 3 hodiny praktických cvičení, 1/2 hodiny stáže na Toxikologickém informačním středisku a závěrečný písemný test.
Pro praktická cvičení a stáže jsou studijní skupiny pro potřeby výuky dále děleny. 1. Nemoci z povolání. Ohrožení nemocí z povolání. Seznam nemocí z povolání, legislativa, definice, etiopatogeneze, symptomatologie, diagnostika, terapie. 2. Nejčastější nemoci z povlání v ČR. Povinnosti lékaře při podezření na nemoc z povolání, hlášení nemocí z povolání a sociálně-právní důsledky. 3. Závodní preventivní péče. Monitorování expozice noxám v pracovním prostředí, biologické expoziční testy. Preventivní prohlídky u osob pracujících v rizikovém prostředí. 4. Profesionální kožní onemocnění. Definice, etiopatogeneze, symptomatologie, diagnostika, terapie. 5. Onemocnění z vibrací. Definice, etiopatogeneze, symptomatologie, diagnostika, terapie. 6. Onemocnění z jednostranného, nadměrného a dlouhodobého zatěžování končetin. Definice, etiopatogeneze, symptomatologie, diagnostika, terapie. 7. Deterministické (nestochastické) účinky ionizujícího záření. Definice, etiopatogeneze, symptomatologie, diagnostika, terapie. 8. Profesionální nemoci respiračního traktu. Definice, etiopatogeneze, symptomatologie, diagnostika, terapie: alergická profesionální onemocnění (alergické rinitidy, astma bronchiale), profesionální intersticiální fibrózy (azbestóza, exogenní alergická alveolitida), silikóza a uhlokopská pneumokonióza, onemocnění z azbestu (nenádorová a nádorová onemocnění), akutní poškození dýchacích cest a plic dráždivými látkami. 9. Intoxikace. Definice, etiopatogeneze, symptomatologie, diagnostika, terapie: organickými rozpouštědly (toluen, trichloretylén, perchlóretylén, benzín, benzen, tetrachlormetan, chloroform, etylalkohol, etylenglykol, metylalkohol),kovy (olovo, rtuť), pesticidy (organofosfáty, karbamáty, rodenticidy),oxidem uhelnatým, kyanidy, methemoglobinizujícími látkami, léky (benzodiazepiny, morfin a jeho deriváty, paracetamol, antidepresiva), houbami. První pomoc při akutních intoxikacích. Poškození kyselinami a louhy, nebezpečné prostředky v domácnosti – definice, etiopatogeneze, symptomatologie, diagnostika, terapie. 10. Profesionální karcinogeny (chemické i fyzikální). Dělení karcinogenů dle IARC. Nejčastější profesionální karcinogeny a jejich cílové orgány. 2/ Pulmologie:
Výuka probíhá na Pneumologické klinice FNM. Výuka je organizována formou přednášek, seminářů a klinické stáže. Studenti jsou seznámeni s novými vyšetřovacími a léčebnými procesy plicních onemocnění. 1. Alergická profesionální onemocnění. Přednáška pojednává o definici, patofyziologii, klinickém obrazu a diagnostických přístupech a terapeutických opatřeních u alergických profesionálních onemocnění, konkrétně exogenní alergické alveolitidě, bronchiálním astmatu, alergické rinitidě a kontaktní dermatitidě. 2. Profesionální intersticiální fibrózy. Přednáška pojednává o definici, patofyziologii, klinickém obrazu a diagnostických přístupech a terapeutických opatřeních u profesionálních intersticiálních fibróz, především silikózy, azbestózy a beryliózy. 3. Transplantace plic. Přednáška pojednává o historii, indikačních kritériích a diagnostických přístupech a terapeutických opatřeních u nemocných s transplantací plic. 4. Mimoplicní tuberkulóza. Prezentace podává přehled o epidemiologii, etiologii, patogenezi, klinickém obrazu, diagnostice a léčbě mimoplicní tuberkulózy. Je doplněna záznamy zobrazovacích metod a makrofotografiemi ilustrujícími typické formy tohoto onemocnění. 5. Inhalační poškození dýchacího ústrojí. Prezentace podává přehled o etiologii, patogenezi, klinickém obrazu, diagnostice a léčbě inhalačního poškození dýchacího ústrojí. Zvláštní pozornost je věnována zobrazovacím metodám. 3/ Nefrologie
Výuka probíhá na Interní klinice FNM. Studenti jsou seznámeni s novinkami v diagnostických a léčebných postupech v nefrologii. Akutní a chronické renální selhání, nefrolitiáza, záněty ledvin a močového měchýře. Eliminační metody. Transplantace ledvin. 4/ Diabetologie
Výuka probíhá v Centru diabetologie IKEM, Praha 4, Vídeňská 1958/9 – nová budova, tel. sekretariát 26136 4100.
Studenti jsou seznámeni s organizací péče o diabetiky, účastní se vizity v ambulancích i na lůžkové diabetologické stanici, jsou seznámeni s péčí o pacienty s diabetem 1. a 2. typu, syndromem diabetické nohy, diabetickou neuropatií, neuropatií, retinopatií, pacienty po transplantaci ledvin či kombinované transplantaci ledviny/pankreatu. 5/ EKG prakticky
Výuka probíhá na Interní klinice FNM. Opakování a procvičování hodnocení ekg křivky, základní poruchy rytmu, odhalení ischemických změn. 6/ Diferenciálně diagnostický seminář
Výuka probíhá na Interní klinice FNM. Na semináři je probírána základní diferenciální diagnostika v celém vnitřním lékařství s ohledem na témata požadovaná ke státní závěrečné zkoušce.
Garantem výuky předmětu Vnitřní lékařství III je prof. MUDr. Keil Radan, Ph. D. za výuku zodpovídá: as. MUDr. Pavlína Piťhová, Ph.D., tel. 22443 4014, 4067
Informace k výuce předmětu Vnitřní lékařství III:
Výuka je organizována ve formě 5týdenní praxe u lůžka nemocného na interních lůžkových odděleních a 2týdenního bloku přednášek, seminářů a specializovaných klinických stáží.
Student stráví 5týdenní stáž u lůžka nemocného na interním lůžkovém pracovišti, volit může z pražských, mimopražských i zahraničních pracovišť, příslušné smlouvy je potřeba získat přes studijní oddělení.
Blok 2 týdnů specializovaných stáží a seminářů je nutné absolvovat jen v rámci řádného rozvrhu předmětu Interna III, jeho absolvování je povinné a jiná náhrada není možná.