*Praktická cvičení v ZS 2. ročníku (á 3 hodiny):
- Repetitorium dovedností z 1. ročníku studia;
- Repetitorium dovedností z 1. ročníku studia;
- Aplikace léčivých přípravků i.v., zavádění periferního žilního katetru a péče o něj, péče o centrální žilní katetr, monitoring centrálního žilního tlaku;
- Infuze a transfuze;
- Prevence imobilizačního (hypokinetického) syndromu a vzniku dekubitů;
- Převazy a péče o akutní a chronické rány a jiné defekty, péče o stomie, drény, punkce;
- Inhalace a oxygenoterapie, odsávání z dýchacích cest;
- Praktické cvičení na Centrálních operačních sálech pro děti / dospělé ve FN Motol pod vedením vyučujícího nebo mentora;
- Praktické cvičení v klinické praxi u lůžka pacienta pod vedením vyučujícího nebo mentora;
- Základní péče o novorozence a kojence;
- Repetitorium dovedností v laboratorní učebně.
Součástí praktických cvičení u lůžka pacienta je problematika příjmu, překladu a propuštění nemocného
*Detailní rozpis výuky po jednotlivých studijních skupinách je vložen jako samostatný soubor v SISu – v charakteristice studijního předmětu.
Předmět systémově vymezuje ošetřovatelství jako moderní vědní disciplínu s vlastní filosofií, hodnotovým systémem, předmětem zkoumání a s metodologií. Seznamuje s historickým vývojem ošetřovatelství u nás a ve světě a s hlavními úkoly a funkcemi ošetřovatelství ve společnosti.
Umožňuje studentům pochopit hlavní úkol profesionální ošetřovatelské praxe, jímž je zajištění a uspokojení životních potřeb pacienta / klienta, rodiny a komunity. Seznamuje s klasifikacemi lidských potřeb a zaměřuje se na reakce a projevy neuspokojených potřeb u osob zdravých, nemocných, u osob se zdravotním postižením a umírajících.
Z praktického hlediska je kladen důraz na výuku ošetřovatelských postupů a intervencí v laboratorních podmínkách a v klinické praxi. Praktická cvičení umožňují studentům získat základní manuální dovednost a jistotu bezpečného a kvalitního provádění ošetřovatelských postupů a intervencí u pacientů.
Předmět je vyučován ve třech semestrech. Jeho úspěšným absolvováním v zimním semestru 2. ročníku se získává odborná způsobilost k výkonu zdravotnického povolání sanitáře, po dvou ročnících studia zdravotnického povolání ošetřovatele a po osmi semestrech studia zdravotnického povolání praktické sestry podle přísl. ust. zák. č. 96/2004 Sb., o nelékařských zdravotnických povoláních, v platném znění.