Obsahové zaměření výuky:
Úvod do zdravotnické psychologie.
Celostní péče o pacienta. Tělo, nemoc a bolest. Biopsychosociální přístup u chronických nemocí. Psychické poruchy u chronicky somaticky nemocných.
Chování a možnosti jeho změny. Kognitivní faktory, chování a nemoc. Chování v nemoci.
Psychologický přístup k nemocnému. Psychologický přístup ve zdravotnické profesi. Podíl pacienta na léčbě.
Bolest, strach a nejistota u nemocného. Biopsychosociální model chronické nemoci. Psychosociální intervence u chronické bolesti a u nevyhnutelné smrti.
Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický celek a navazuje na poznatky z obecné psychologie. Podrobně se zaměřuje na poznatky, které se vztahují k psychologii zdraví, klinick é psychologii, k aplikaci psychologických poznatků ve zdravotnictví, které směřuje ke kvalitnějšímu pochopení chování nemocného jedince, k pochopení jeho potřeb i problémů, které nemoc přináší jemu i jeho rodině. Řeší problematiku psychologie nemocných jedinců všech věkových skupin v souvislosti s radiologickými diagnostickými a terapeutickými postupy.
Stresový management postihuje zvládání psychické zátěže a stresu v souvislosti s výkonem povolání. Cílem výuky je informovat o podstatných psychologických problémech souvisejících se změnou zdravotního stavu a připravit studenty na specifické chování a reakce pacientů ve svízelných situacích.