Charles Explorer logo
🇨🇿

Imunologie

Předmět na Lékařská fakulta v Plzni |
E0206085

Sylabus

Imunologie – sylabus seminářů 3. ročník zubní lékařství                                               LS 2023/2024Semináře se konají v 10.30-12.10, v seminární místnosti ÚIA (MOST I FN Lochotín), vchod C, 2. nadzemní podlaží, místnost č. 345  21. února 2024            Mgr. Ochotná Jitka 1. Imunitní systém a jeho význam pro homeostázu organismu. Antigen.     Mechanismy imunitního systému a jejich spolupráce. 2. Komponenty imunitního systému (orgány, buňky, látky) a jejich funkce. 3. Nespecifické buněčné a humorální imunitní mechanismy (charakteristika, funkce). 4. Specifické buněčné a humorální imunitní mechanismy (charakteristika, funkce). 5. Fagocytóza (fagocyty, mechanismus, význam). 6. Komplement, způsoby aktivace, význam a regulační mechanismy. 7. Bazofily a žírné buňky a jejich význam v imunitních reakcích. 8. Imunitní mechanismy zánětu (lokální a systémová reakce).   6. března 2024            Mgr. Ochotná Jitka 9. Přirození zabíječi, jejich charakteristika a funkce. Interferony. 10. HLA systém (třídy, funkce, polymorfismus, typizace). 11. Vazba peptidů s MHC a antigenní prezentace (mechanismus, význam). 12. T lymfocyty (vývoj, selekce, povrchové znaky a subpopulace T lymfocytů, funkce). TCR. 13. Th1 imunitní reakce 14. Th2 imunitní reakce. 15. Imunitní reakce založená na Tc. 16. Fyziologické imunitní regulační mechanismy. Cytokiny (dělení podle funkce).   20. března 2024          MUDr. Vachová Martina, Ph.D. 17. B lymfocyty (vývoj, selekce, povrchové znaky, funkce). BCR. Ontogeneze tvorby protilátek. 18. Imunoglobuliny (struktura, třídy). Genetický základ tvorby imunoglobulinů a izotypový přesmyk.        Antiidiotypové protilátky.  19. Imunoglobuliny (funkce jednotlivých izotypů). 20. Imunitní odpověď založená na protilátkách (primární, sekundární). 21. Slizniční a kožní imunitní systém (bariérové funkce těla a imunitní mechanismy). 22. Zevní regulace imunitní odpovědi (možnosti, význam).    3. dubna 2024             Mgr. Ochotná Jitka 23. Obrana proti extracelulárním patogenům (bakterie, jednobuněční parazité). 24. Obrana proti intracelulárním patogenům (bakterie, plísně, jednobuněční parazité). 25. Obrana proti virům. 26. Obrana proti mnohobuněčným parazitům. 27. Protinádorová imunita (nádorové antigeny, mechanismy obrany a odolnosti). 28. Aloreaktivita. Typy transplantací a předtransplantační imunologická vyšetření.

      Imunologicky privilegovaná místa. 29. Typy rejekcí a jejich imunologický mechanismus. GvH.  Imunologický vztah matky a plodu, Rh inkompatibilita. 30. Imunopatologická reakce založená na protilátkách IgG a IgM (reakce typu II). 31. Imunopatologická reakce založená na tvorbě imunokomplexů (reakce typu III).    17. dubna 2024           MUDr. Liška Martin, Ph.D. 32. Získané imunodeficience (postižené mechanismy, příčiny). AIDS. 33. Imunodeficience primární (postižené mechanismy, klinické projevy, příklady onemocnění). 34. Hereditární angioedém (mechanismus vzniku, klinické projevy, léčba). 35. Příklady systémových autoimunitních onemocnění a autoprotilátky diagnosticky významné       pro tato onemocnění. 36. Příklady orgánově specifických autoimunitních onemocnění a autoimunit orgánově nespecifických postihujících        určitý orgán. Autoprotilátky diagnosticky významné pro tato onemocnění.   15. května 2024           prof. MUDr. Panzner Petr, CSc. 37. Imunopatologická reakce pozdního typu (reakce typu IV), kontaktní alergie kožní a slizniční. 38. Imunopatologická reakce založená na protilátkách IgE – atopie (reakce typu I). 39. Alergeny. Příčiny vzniku, klinické projevy a diagnostika alergických onemocnění. 40. Anafylaxe (mechanismus vzniku, klinické projevy) a její léčba. 41. Příklady onemocnění založených na imunopatologické reakci I. typu a jejich léčba. 42. Alergie na léky.

Anotace

V tomto předmětu získá student základní znalosti o struktuře a funkci imunitního systému, seznámí se s patogenezí, klinickými projevy a léčbou nejvýznamnějších imunopatologických chorob.