1.Inlaye - indikace, kontraindikace, zhotovení, upevnění - přehled.
Nekróza a gangréna zubní dřeně - etiologie, diagnóza a ošetření. 2.Skloionomerní cementy. Rozdělení, složení, vlastnosti, indikace a kontraindikace. Exstirpace vitální dřeně - indikace, kontraindikace a provedení. 3.Slina a její úloha, ústní prostředí a jejich význam pro vznik zubního kazu.
Kaz blízký dřeni a kaz perforující do dřeně, diagnóza a ošetření. 4.Kompozitní pryskyřice jako výplňové materiály. Rozdělení, složení, vlastnosti, indikace a kontraindikace.
Pulpitis acuta - diagnostika a ošetření. 5.Preparační přístroje: turbinová vrtačka a mikromotory, jejichž použití v konzervačním zubním lékařství.
Ošetření poraněné zubní dřeně přímým překrytím - indikace, provedení, hojení, výsledky. 6.Preparace tvrdých zubních tkání, zhodnocení jednotlivých způsobů, nástroje.
Periodontitis apicalis acuta - diagnóza a ošetření. 7.Nejčastější chyby při přípravě a skladování výplňových materiálů.
Periodontitis apicalis chronica acutae exacerbans - diagnóza a ošetření. 8.Mechanizmy obrany proti kazu ve sklovině, dentinu a zubní dřeni.
Získané defekty tvrdých zubních tkání - atrice, abraze a eroze - etiologie a ošetření. 9.Vznik bolestivých pocitů v dentinu a ošetření nadměrně citlivé zuboviny.
Ošetření akutních stavů v endodoncii - emergency výkony, provedení. 10.Pulpodentinální orgán - morfologie a funkce.
Periodontitis apicalis acuta a chronica - rozdíly v diagnostice a terapii. 11.Ošetření okluzálních kazů a kazů na aproximálních plochách frontálních zubů.
Obtíže při diagnostikování zánětů zubní dřeně a jejich příčiny. 12.Průběh kazu a jeho formy. Místa ke kazu náchylná a odolná.
Chronický zánět dřeně a vnitřní granulom - diagnostika a ošetření. 13.Estetické výplňové materiály - rozdělení, indikace a kontraindikace.
Následky úrazů zubů, jejich diagnostika a ošetření. 14.Metody zajištění suchého operačního pole.
Dezinfekční a léčebné prostředky užívané dnes v konzervačním zubním lékařství- praktické použití (Ca(OH)2, výplachy, dekalcifikační prostředky, kombinované preparáty s ATB) 15.Zajištění retence a rezistence plastických výplní adhezivního a neadhezivního typu - provedení.
Diferenční diagnostika bolestivých pocitů zubního původu. 16.Klinické a patohistologické dělení pulpitid - význam pro praktickou diagnostiku.
Indikace a zhotovení kompozitní výplně v distálním úseku chrupu. 17.Požadavky na materiály užívané k plnění kořenového kanálku - současné techniky plnění. Vývojová poškození tvrdých zubních tkání a jejich ošetření. 18.Adhezivní výplňové materiály a adhezivní systémy.
Reversibilní a ireverzibilní formy pulpitid a jejich ošetření. 19.Ruční opracování kořenových kanálků, techniky a metody - pracovní postup.
Hodnocení kazivosti chrupu, včasná dg. zubního kazu a podmínky pro exaktní provedení jeho profylaxe. 20.Gutaperča jako kořenová výplň, laterální, vertikální kondenzace a termokondenzace, sealery - praktické provedení nejčastěji užívané kořenové výplně.
Péče o hygienu dutiny ústní jako součást prevence zubního kazu a parodontopatií - motivace pacienta, prostředky, metody. 21.Ošetření krčkových kazů, klínovitých defektů a erozí skloviny v krčkové krajině. Chirurgické metody doplňující konzervační ošetření 22.Nástroje potřebné pro základní endodontické ošetření kořenového kanálku ruční technikou, jejich použití.
Současné poznatky o etiologii zubního kazu a možnosti prevence a profylaxe. 23.Indikace pro použití výplňových materiálů v konzervačním zubním lékařství.
Klinické vyšetření a testy potřebné k diagnostice v endodoncii. 24.Možnosti postendodontického ošetření zubní korunky (výplně, koř. inleje, dostavby, konfekční čepy).
Význam a využití RTG snímků v konzervačním zubním lékařství. 25.Styčné body konzervačního zubního lékařství s chirurgickou a protetickou stomatologií. Periodontitis chronica apicalis a její komplikace a ošetření. 26.Aproximální amalgámové výplně, preparace a zaplnění kavity.
Ruční a strojové opracování kořenového kanálku - charakteristika a srovnání. 27.Ošetření a péče o chrup u pacientů s vysokou kazivostí a špatnou hygienou - praktické postupy.
Nejčastější chyby při ošetřování kořenových kanálků. 28.Anatomické poměry dřeňové dutiny a kořenových kanálků, fyziologické a patologické změny během života.
Ošetření zubní dřeně metodami směřujícími k zachování její vitality u dospělých pacientů - provedení a výsledky. 29.Chyby při ošetření kazu kompozitními výplněmi.
Pulpo-parodontální léze a jejich diagnostika. Sty čné body konzervačního zubního lékařství s parodontologií. 30.Subjektivní a objektivní příznaky zubního kazu a jeho včasná diagnostika.
Stanovení pracovní délky kořenových kanálků a jeho význam pro výsledek endodontického ošetření kořenového kanálku. 31.Hodnocení výplňových materiálů.
Poranění závěsného aparátu zubů a jeho terapie. 32.Komplikace při opracování kořenového kanálku a jejich ošetření.
Dentální fokální infekce - klinický význam, vyhledání a způsoby odstranění ložiska. 33.Zánět zubní dřeně - etiologie a ošetření.
Klasifikace kariesních lézí podle Blacka a Mounta. 34.Iatrogení poškození pulpy a periodoncia v konzervačním zubním lékařství a jeho prevence.
Ošetření malých kazů v distálním úseku chrupu - minimální invazivní preparace. 35.Obecné zásady ošetření kořenového kanálku - přehled.
Pulpo-periodontální komplex a syndrom - diagnostika a ošetření.
Státní rigorózní zkouška z konzervačního zubního lékařství je ověřením studijních výsledků v daném studijním předmětu. Jsou ověřovány teoretické znalosti a praktické dovednosti, které student získal v průběhu studia magisterského studijního programu Zubní lékařství ve studijních předmětech Preklinické zubní lékařství I. a II.,
Konzervační zubní lékařství, Konzervační zubní lékařství a endodoncie I. a II., Preventivní zubní lékařství a kariologie a Klinické zubní lékařství I. - IV. Součástí zkoušky je ústní zkouška a praktická zkouška, která ověřuje dovednosti z oboru konzervační zubní lékařství při léčbě reálného pacienta.