Kurz Technology Transfer Manager - Junior (TTM-J) je první ze tří úrovní vzdělávacího programu Univerzity Karlovy zaměřeného na vzdělávání v oblasti komercializace výsledků výzkumu a vývoje a přenosu znalostí a technologií z akademické do komerční sféry. Vývoj a pilotní implementace tohoto programu byly financovány z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního programu Praha Adaptabilita, Prioritní osa 17.1. Podpora rozvoje znalostní ekonomiky.
* Cíl kurzu
Cílem tohoto kurzu je poskytnout posluchačům základní přehled o problematice komercializace výsledků výzkumu a vývoje získaných na akademických a univerzitních pracovištích a o cestách, metodách a technikách přenosu znalostí a technologií mezi akademickou a komerční sférou.
* Požadavky na posluchače
Kurz nemá žádné zvláštní požadavky na posluchače, pokud se týká výchozích znalostí a orientace v oblasti přenosu znalostí a technologií. Předpokládá se pouze, že zájemce o jeho absolvování zakončil úspěšně střední/vysokou školu a působí v současn é době na akademické instituci. Jedinou nezbytnou podmínkou pro účast na kurzu je otevřená mysl a upřímný zájem o problematiku komerčního využití výsledků výzkumu a vývoje.
* Obsah kurzu
Tento úvodní kurz je složen ze čtrnácti učebních modulů (+ úvodní text a výstupní test). Jejich obsah sleduje curriculum doporučené v roce 2009 výstupy projektu Certified Transnational Technology Transfer Manager (Cert-TTT-M) jako výchozí pro připravovanou evropskou certifikaci celoživotního vzdělávání profesionálů („Continuous Professional Development“ - CPD) v oblasti přenosu znalostí a technologií („Knowledge and Technology Transfer“- KTT) v souladu s pravidly evropského kvalifikačního rámce („European Qualification Framework“- EQF).
Moduly kurzu jsou rozčleněny do dvou skupin. Prvních sedm modulů pokrývá nezbytné základní znalosti potřebné pro pochopení modulů následujících. Jedná se o moduly zaměřené na: poskytnutí základního vhledu do problematiky K&T transfer (modul TTM-J-1), prezentaci konceptu znalostní ekonomiky a významu komercializace výsledků V&V (modul TTM-J-2), charakteristiku současných subjektů působících na poli transferu technologií (modul TTM-J-3), ochranu duševního vlastnictví (modul TTM-J-4), popis, kde hledat finanční zdroje (modul TTM-J-5), konkrétní postup v iniciačních fázích komercializace výsledků vlastního výzkumu a vývoje (modul TTM-J-6), popis nezbytných znalostí a dovedností pro úspěšný proces komercializace (modul TTM-J-7).
Skupina druhých sedmi modulů přináší základní znalosti a dovednosti pro osvojení kompetencí, které byly v projektu Cert-TTT-M definovány jako nezbytné pro úspěšné působení v oblasti přenosu znalostí a technologií („Knowledge and Technology Transfer“). Jsou to: analýza informací (modul TTM-J-8), návod, jak komunikovat (modul TTM-J-9), vyjednávání (modul TTM-J-10), obeznámení s komerčními aktivitami (modul TTM-J-11), základy marketingu (modul TTM-J-12), nutné předpoklady pro založení podniku (modul TTM-J-13)
řízení a financování inovačních projektů (modul TTM-J-14).
* Struktura kurzu
Kurz se skládá ze vstupního semináře, tříměsíčního distančního studia, závěrečného testu a závěrečné diskuse.
Kurz zahajuje vstupní půldenní seminář. V jeho průběhu se posluchači seznámí se strukturou kurzu, použitými didaktickými postupy a výukovou technikou. Budou zde stručně uvedeny jednotlivé výukové moduly a jejich souvislosti a představeni tutoři distančního vzdělávání.
Vzdělávací jádro kurzu spočívá v distančním studu výše popsaných modulů. V modulech jsou vloženy úkoly a doporučené autotesty. Při jejich studiu bude posluchačům zajištěna jak odborná tutorská, tak i technická podpora. Podmínkou získání osvědčení o absolvování kurzu, tak i případného postoupení do navazujícího kurzu TTM-S je úspěšné absolvování závěrečného testu.
Závěrečná diskuse proběhne po uzavření distančního přístupu. Její termín bude oznámen v elektronickém prostředí Moodle. V jejím průběhu autoři a organizátoři kurzu odpoví na případné dotazy posluchačů a vyslechnou si jejich zpětnou vazbu k prezentovanému materiálu, použitým didaktickým postupům, technice výuky a využitelnosti získaných znalostí a dovedností v konkrétních podmínkách akademických pracovišť, která účastníky na kurz vyslala. Po této diskusi budou rovněž předána osvědčení o absolvování kurzu posluchačům, kteří úspěšně absolvovali závěrečný test.
* Didaktický přístup
Zkušenosti s výukou problematiky přenosu znalostí a technologií ukazují, že některým posluchačům - zejména těm, kteří přicházejí z oblastí věcně této problematice dosti vzdálených - připadá výklad dané látky suchý. Pro oživění výkladu a zpřístupnění látky zvolili proto autoři didaktický přístup založený na provázání jednotlivých vzdělávacích modulů pomocí komiksových scének. Jejich čtyři hrdinové Matěj, Věra, Rudolf a Rosťa, kteří do určité míry představují prototypové posluchače, je budou provázet po celou dobu jejich studia tohoto modulu. Zůstává na posluchačích posoudit, nakolik se autorům jejich záměr podařilo naplnit.
* Závěrečný test
Některé moduly kurzu zahrnují kromě cvičení i kontrolní autotest, který se však nezapočítává do závěrečného hodnocení. Pouze úspěšné absolvování posledního testu v závěrečném modulu je nezbytné pro úspěšné završení celého kurzu.
* Učební výstupy
Po zakončení tohoto kurzu by posluchači měli mít základní přehled v oblasti přenosu znalostí a technologií mezi akademickou a komerční sférou. Měli by chápat význam využití vědeckých poznatků pro komerční aktivity a neustálého zavádění inovací pro konkurenceschopnost ekonomiky moderního státu, významu ochrany duševního vlastnictví při komerčním využití znalostí a technologií.
Dále by měli znát postupy nutné pro úspěšný přenos znalosti nebo technologie do komerční praxe a být seznámeni s různými cestami interakce mezi akademickými a komerčními subjekty, inovačními scénami České republiky a EU, rolí inovačních center, kanceláří přenosu znalostí a technologií, podnikatelských inkubátorů a vědecko-technických parků v procesu přenosu a využití znalostí a technologií, základními principy a právními a ekonomickými rámci obchodních aktivit,
* základními cestami řízení a financování inovačních projektů.
V rámci získaných znalostí by měli posluchači zejména umět odhadnout své schopnosti a možnosti pro účast v procesu komerčního využití svých vědeckých poznatků a technologií, vyplnit „Oznámení o objevu/vynálezu“ a zahájit dialog s profesionály v oblasti přenosu znalostí a technologií s cílem komerční aplikace výsledků svých vědeckých a vývojových aktivit.
* Doba studia
Průměrná doba studia jednoho učebního modulu je 2 - 4 hodiny. To znamená, že celý kurz, včetně úvodního semináře a závěrečné diskuse, by měli posluchači absolvovat přibližně za 60 hodin.
* Osvědčení
Absolventům, kteří úspěšně prošli závěrečným testem, bude na navazujícím diskusním semináři vydáno osvědčení o úspěšném absolvování kurzu.
* Navazující kurzy
Úspěšní absolventi kurzu TTM-J mohou pokračovat do druhé úrovně vzdělávacího programu navazujícím kurzem TTM-S „Vědecké podnikání“, případně po jeho absolvování i do třetí úrovně kurzem TTM-E, ve kterém vzdělávání probíhá formou individuálního projektu.
Kurz Technology Transfer Manager – Junior (TTM-J)
Cílem tohoto kurzu je poskytnout posluchačům základní přehled o problematice komercializace výsledků výzkumu a vývoje získaných na akademických a univerzitních pracovištích a o cestách, metodách a technikách přenosu znalostí a technologií mezi akademickou a komerční sférou. Kurz se skládá ze vstupního semináře, tříměsíčního distančního studia, závěrečného testu a závěrečné diskuse; pouze úspěšné absolvování závěrečného testu je nezbytné pro úspěšné završení celého kurzu.