Praxe by měla být pokud možno pestrá a podle charakteru pracoviště by měl student dostat maximální možnost setkat se během 10 týdnů s co nejširším spektrem nemocných v oborech vnitřního lékařství, tedy kardiologii, pneumologii, nefrologii, gastroenterologii, revmatologii, diabetologii, endokrinologii, hematologii a intenzivní péči ve vnitřním lékařství.
Student se pod dohledem starších lékařů zapojí do provozu oddělení. Provádí příjmy nemocných (odběr anamnézy, fyzikální vyšetření, vstupní diagnostická rozvaha, stanovení plánu pomocných vyšetření a léčby), pracuje s výsledky pomocných vyšetření a zaměřuje podle nich další léčbu. Podílí se na vytvoření propouštěcí zprávy pacienta.
Podle provozních možností je student přítomen endoskopickým, bioptickým, katetrizačním, funkčním, zobrazovacím a dalším vyšetřením v rámci daného zdravotnického zařízení.
Pod dohledem staršího lékaře nebo sestry provádí venepunkci, odběr krve pro stanovení krevních plynů, odběr krve pro POCT, punkci pohrudničního výpotku a ascitu.
Student se účastní ranních mítinků, vizit, seminářů a porad organizovaných v rámci příslušného oddělení.
Student absolvuje nejméně jednu pohotovostní službu (cca od 16 do 20 h, nebo jindy mimo běžnou pracovní dobu, dle provozních možností) - student se domluví individuálně s lékařem, který slouží na příjmové ambulanci či na lůžkové oddělení. Zápis o absolvování pohotovostní služby potvrdí sloužící lékař svou jmenovkou a podpisem v zápočtovém listu studenta.
Seminární práce
Každý student má svého lektora, kterého určí primář nebo vedoucí školský pracovník. Lektor vybere studentovi témata seminární práce, dohlédne na správnost obsahové a formální stránky seminární práce, oklasifikuje ji a výsledek poznamená do zápočtového listu. Je také možné se v seminární práci zaměřit na diferenciální diagnostiku důležitých symptomů/syndromů (včetně tzv. „flow-charts“, ev. to může být spojeno s názornou kazuistikou), aktuální témata, zahrnující například novou taxonomii, diagnostiku, léčbu, výsledky a detailnější rozbor zásadních studií, které v poslední době změnily dosud zavedené léčebné postupy apod.
Písemná forma (důležité pro všechny studenty, písemná seminární práce je povinná a přikládá se ke státnicové dokumentaci studenta): Text má 5 či více normostran. Seminární práce musí obsahovat název, jméno autora, jméno lektora, místo a datum zpracování, vlastní sdělení, použitou literaturu (řádné citace).
Do celkového objemu seminární práce se započítává i kazuistika.
Nejpozději na konci bloku předá student svou seminární práci lektorovi k ohodnocení. Téma a hodnocení zapíše lektor do zápočtového listu.
Praktickou zkoušku konají studenti na závěr praxe na oddělení, kde končí svůj výukový blok. Náplní zkoušky je odběr anamnézy a fyzikální vyšetření určeného nemocného, diagnostická rozvaha, návrh vyšetřovacího a léčebného programu. Student nemá ke zkoušce k dispozici zdravotnickou dokumentaci pacienta. Téma zkoušky a hodnocení zapíše zkoušející (školský pracovník či primář oddělení) do zápočtového listu.
Podmínkou udělení zápočtu jsou tedy absolvování 10týdnenního bloku (tolerujeme 10% omluvenou absenci) pohotovostní služba vypracování a odevzdání ohodnocené seminární práce, ev. potvrzená účast na seminářích, pokud jsou organizovány) praktická zkouška
10-týdenní blok praxe na interním oddělení je závěrečnou fází přípravy studenta ke státní zkoušce. Praxe má završit předcházející 3,5 leté studium vnitřního lékařství (Interna I a Interna II) a má prohloubit znalosti studenta v oborech vnitřního lékařství. Předpokládá se, že student staví na základních poznatcích oborů teoretických, zejména anatomie, histologie, patofyziologie, klinické biochemie a dalších preklinických a klinických oborů. Pokud tyto znalosti student zapomněl, je nezbytné, aby si je samostudiem, souběžně se studiem témat předmětu INTERNA II
(viz státnicové otázky) znovu oživil. student navazuje při blokové výuce v 6. ročníku na znalosti, dovednosti a kompetence formulované ve výukových cílech Interny I a Interny II v 2., 3., 4. a 5. ročníku studia. v 10týdenním bloku pracuje student na interních odděleních nemocnic v pozici odpovídající sekundárnímu lékaři.
Studenti se pod dohledem starších lékařů zapojí do provozu oddělení. Praxe by měla být pestrá a student by měl dostat možnost ošetřovat nemocné v co nejširším spektru interních oborů, tj. v kardiologii, pneumologii, nefrologii, gastroenterologii, revmatologii, diabetologii, endokrinologii, hematologii a intenzivní péči ve vnitřním lékařství.
Studenti provádějí příjmy nemocných (odběr anamnézy, fyzikální vyšetření, vstupní diagnostická rozvaha, stanovení plánu pomocných vyšetření a léčby), pracují s výsledky pomocných vyšetření a zaměřují podle nich další léčbu.
Podílejí se na vytvoření propouštěcí zprávy pacienta.
Každý student absolvuje nejméně jednu pohotovostní službu, sepíše seminární práci a na závěr bloku vykoná praktickou zkoušku (podrobnosti viz sylabus předmětu). Student se též účastní běžného provozu oddělení - ranních mítinků, vizit, indikačních seminářů, porad a podobně. paralelně s praxí si student prohlubuje teoretické vědomosti studiem literatury (viz seznam doporučené literatury) v jednotlivých oborech interny (viz seznam státnicových otázek).