1) Úvodní seminář Seznámení s předmětem a jeho cíle. Význam lékařské přístrojové techniky. Zjednodušená teorie měření, kritický náhled na výsledky. SUKL a přístrojová technika. Biosignály a jejich význam.
2) Operační sály Základní vybavení operačních sálů. Specializovaná přístrojová technika dle oborů.
3) Intenzivní péče Monitorace kardiovaskulárního aparátu. Metody a sondy pro měření respirace. Přístroje monitorující funkci CNS. Umělé plicní ventilátory. Kontinuální extrakorporální eliminační metody. Mechanizovaná zevní masáž srdce.
4) Radiologické zobrazovací a terapeutické metody Ionizující záření v diagnostice a terapii, detekce ionizujícího záření, kontrastní média, scintigrafie. Přístroje typu RTG, CT, SPECT, PET, NMRI. Ionizující záření pro radioterapii, radiační poškození. Teleradioterapie . Nukleární medicína (brachyterapie , protonová terapie)
5) Ultrasonografie Ultrazvuk, ultrazvukové měniče, šíření ultrazvuku, akustická impedance, měření vzdálenosti pomocí ultrazvuku, Amód, B mód, M mód, základní typy a využití ultrazvukových sond. Dopplerův jev, modelové situace, využití obecné a v medicíně. Praktické ukázky ultrasonografie
6) Biomedic ínské počítačové modelování Simulace a modelování biologických systémů. Interakce tkání a umělých systémů (např. dlahy).
Cílem předmětu je poskytnout studentům vyšších ročníků hlubší přehled o diagnostických, terapeutických a laboratorních medicínských přístrojích, které jsou dnes nedílnou součástí všech lékařských oborů. V rámci předmětu budou studentům vysvětleny fyzikální principy, na kterých jsou vybrané diagnostické, terapeutické a laboratorní metody založeny.
V rámci praktických cvičení bude studentům vysvětlena správná metodika měření, problematika chyby metody měření a její minimalizace. Zároveň budou mít studenti možnost prakticky se seznámit s běžnými moderními klinickými a laboratorními přístroji.