Přednášky
Legislativa a civilní ochrana za krizových situací, bezpečnostní rizika z hlediska jejich možné aktivace v hrozby, bezpečnostní systém ČR, terorismus (definice, projevy a důsledky, příčiny vzniku, dělení, organizační struktura, fáze útoku a opatření proti terorismu). Katastrofy a hromadná neštěstí, definice katastrof, klasifikace a dělení katastrof, fáze likvidace katastrof, organizace záchranných a likvidačních prací, práva a povinnosti osob při mimořádných událostech. Zdravotnictví a katastrofy, zdravotnická záchranná služba, Integrovaný záchranný systém, plánování zdravotnického zabezpečení, práce v místě katastrofy. Multidisciplinární tým - role sestry při zvládání hromadných neštěstí a katastrof. (Humlíček 3)
Praktická cvičení a semináře
Vyučující prof. MUDr. Josef Fusek, DrSc. doc. RNDr. Zuzana Kročová, Ph.D.
MUDr. Pavla Krutišová, Ph.D. doc. MVDr. Zuzana Šinkorová, CSc.
Semináře
Ženevské úmluvy a zdravotnictví, mezinárodní humanitární právo, vznik a vývoj Ženevských úmluv, všeobecná ustanovení Ženevských úmluv, Ženevské úmluvy 1-4, dodatkové protokoly k Ženevským úmluvám č. I a II. Ochrana proti zbraním hromadného ničení (OPZHN), Zbraně hromadného ničení, jejich definice, charakteristika, způsob použití a účinky, ochrana proti zbraním hromadného ničení. Práva a povinnosti osob při mimořádných událostech, OPZHN, ochranné prostředky, varování obyvatelstva, ukrytí obyvatelstva. Chemické nehody, teroristické zneužití chemických látek, chemické látky - vyhodnocení zdravotního rizika, havárie chemických provozů a zařízení, toxikologické aspekty požárů, přeprava toxických látek, největší chemické nehody - zdravotnické vyhodnocení, chemický terorismus, zneužití existujících chemických zbraní, přehled nejvýznamnějších vojensky a teroristicky zneužitelných bojových chemických látek, likvidace následků chemických teroristických útoků. Život zachraňující úkony, vyšetření a diagnostika neodkladných stavů při hromadných neštěstích, rozhodování, hodnocení stavu nemocného, prognózování, zvláštnosti KPCR a ALS, specifika poskytování ošetřovatelské péče při přírodních a industriálních katastrofách a válečných konfliktech, vybrané život ohrožující akutní stavy a jejich ošetřování. Třídění.
Jaderné nehody, teroristické zneužití radioaktivních látek, záření, zdroje, způsoby ozáření, deterministické a stochastické účinky (vztah k dávce záření), principy radiační ochrany, základní limity, lokální radiační nehody a havárie, havárie jaderného reaktoru, možnosti a postupy léčby deterministických radiačních poškození akutní povahy, postupy povrchové dekontaminace a urychlování eliminace radionuklidů, radiační prognóza na základě dozimetrických údajů, anamnézy, projevů prodromální reakce a dalších ukazatelů, možnosti a postupy léčby deterministických radiačních poškození, postupy při kombinovaných zasaženích, zkušenosti s postupy dekontaminace a léčby z nejvýznamnějších radiačních nehod (Goiana, Černobyl, Tokaimura). Teroristické zneužití biologických látek, biologická zbraň a biologická válka, příklady zneužití biologických látek v minulosti, biologické výzkumné programy, bioterorismus, zneužitelná biologická agens a mechanismy jejich šíření v populaci, základní klinické projevy, protiepidemická opatření při biologické katastrofě, detekce a identifikace biologických agens, preexpoziční a postexpoziční opatření, vakcinace, chemoprofylaxe, režimová opatření (observace, izolace, karanténa), opatření při importu vysoce nebezpečných nákaz, individuální a kolektivní ochrana, dekontaminace a dezinfekce při zneužití biologických látek.
Život zachraňující úkony, vyšetření a diagnostika neodkladných stavů při hromadných neštěstích, rozhodování, hodnocení stavu nemocného, prognózování, zvláštnosti KPCR a ALS, specifika poskytování ošetřovatelské péče při přírodních a industriálních katastrofách a válečných konfliktech, vybrané život ohrožující akutní stavy a jejich ošetřování. Nácvik poskytování neodkladné pomoci. Třídění při hromadných neštěstích a katastrofách v mírových podmínkách a rozdíly proti třídění raněných a nemocných při válečných konfliktech a humanitárních misích. Role ošetřovatelského personálu.
Předmět je koncipován jako teoreticko - praktický blok seminářů. Zahrnuje problematiku organizace poskytování neodkladné zdravotnické a ošetřovatelské péče v krizových situacích a oblast ochrany obyvatelstva při použití zbraní hromadného ničení.
Seznamuje posluchače s problematikou managementu hromadných neštěstí a katastrof, s národním legislativním rámcem a s mezinárodním humanitárním právem.