Vyučující doc. PhDr. Jana Marie Havigerová, Ph.D. host z praxe
Přednášky: 1. Charakteristické situace v ošetřovatelské praxi při setkání s dítětem v útlém věku – preventivní prohlídky, očkování, atd. Psychologie dítěte v mladším školním věkun a role zdravotníka ve výchově ke zdraví a zdravému životnímu stylu. Specifické psychologické aspekty v situaci zdravotník - dítě. 2. Zákonitosti bio-psycho-sociálního vývoje člověka. Sociální komunikace, verbální a neverbální komunikace. Sociální dovednosti a techniky. Emoční inteligence. Výchovné styly a přístupy k dítěti, socializace.
Semináře: 1. Sociální percepce, sociální atribuce /vnější a vnitřní/, kognitivní chyby v kontextu vztahu zdravotník – pacient. Sociální postoje. Vliv sociální skupiny na jednotlivce. Kulturní vzorce a rituály. Zkušenosti z experimentů Zimbarda, Harlowa a Milgrama v aplikaci na situaci ve zdravotnictví. 2. Citová a podnětová deprivace v dětství (Harlow a raná deprivace). Rizika citové i podnětové deprivace během hospitalizace dětí i dospělých. Pojem "institucionalizované" dítě.
Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický. Podává informace o ontogenezi vývoje psychiky a vývoji psychosociálních potřeb jedince od narození až do smrti, které směřuje ke kvalitnějšímu pochopení chování nemocného, k pochopení jeho potřeb i problémů, které nemoc přináší jemu i jeho rodině. Řeší problematiku psychologie nemocných jedinců všech věkových skupin.