Vyučující: doc PhDr. Jana Marie Havigerová, Ph.D.
MUDr. Lubom ír Hadaš, Ph.D.
Obsahové zaměření přednášek a seminářů: 1. Úvod do zdravotnické psychologie, syndrom pomáhajícího (teorie W. Schmidbauera). Vliv vztahu zdravotník – pacient na proces léčby a uzdravování. Psychologické ovlivnění pacienta. Emoce a jejich funkce.2. Základní psychologické metody a jejich použití ve zdravotnictví. Osobnostní předpoklady k výkonu zdravotnického povolání. Adaptace, maladaptace, profesionální deformace, syndrom vyhoření.3. Teorie systémů a teorie součinnosti faktorů ve zdravotnické praxi. Pojem placebo a nocebo, etika použití placeba ve zdravotnické praxi. Frustrace, deprivace, obranné mechanismy. 1. Úzkost, úzkostnost, strach. Komunikace s úzkostným pacientem. Komunikace s agresivním a depresivním pacientem. Psychologický obraz bolesti. Možnosti psychologického ovlivnění bolesti.2. Autoplastický obraz nemoci. Nemoc jako náročná životní situace. Změny psychiky pod vlivem nemoci. Psychosomatické souvislosti v jednotlivých psychoterapeutických školách.3. Stres, funkce stresové dopovědi, strategie zvládání stresu. Vliv stresu na zdraví. Pojem autoregulace. Psychologický model dynamického průběhu krize a nemoci. Psychologická první pomoc. Komunikace s chronickým a trvale postiženým pacientem4. Psychologické otázky umírání a smrti. Etika eutanazie. Moodyho fenomén. Starý člověk jako pacient. Psychické změny ve stáří. Psychologický přístup ke starým lidem.
Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický celek a navazuje na poznatky z obecné a vývojové psychologie. Podrobně se zaměřuje na poznatky, které se vztahují k psychologii zdraví, klinické psychologii, k aplikaci psychologických poznatků ve zdravotnictví a psychologické péči o nemocného.
Stresový management postihuje zvládání psychické zátěže a stresu u pomáhajících profesí, problematiku psychosociální pomoci, posttraumatickou stresovou reakci a psychologickou první pomoc při katastrofách a neštěstích.