Praktická cvičení a semináře
Vyučující:
Mgr. Eva Vachková, Ph.D.
Mgr. Jana Matulová
Základní východiska ošetřovatelských dovedností
Organizace práce sestry (ošetřovatelská profese, zdravotnický tým, organizační systémy, vizita), ošetřovací jednotka, příjem, překlad a propuštění pacienta. Usnadnění a podpora komunikace: zajištění psychosociálního pohodlí, aktivní naslouchání, vedení rozhovoru.
Zásady chirurgické asepse
Epidemiologické aspekty práce ve zdravotnictví (Infekce, infekční řetězec, nozokomiální nákazy, způsob přenosu, antisepse, asepse, dezinfekce, sterilizace). Prevence vzniku infekce: mytí rukou, používání rukavic na jedno použití, izolace nemocného, speciální opatření.
Bariérová ošetřovatelská péče (použití, druhy bariérové oš. péče, pravidla pro ošetřování pacienta v izolačním režimu). Zajištění bezpečného prostředí: vybavení signalizací, přístrojovou technikou, apod.
Denní životní aktivity
Hygienická péče o pacienta Podpora aktivity a mobility. Edukace a pomoc v oblasti hygieny, celková koupel, péče o dutinu ústní, péče o vlasy, péče o chodidla a nehty, stlaní lůžka.
Dietoterapie (zásady racionální výživy, jednotný dietní systém) a podávání stravy nemocným. Edukace a pomoc v oblasti příjmu potravy: krmení pacienta, pomoc pacientovi s poruchou polykání, vážení pacienta, sledování příjmu a výdeje tekutin.
Hodnocení vitálních funkcí
Monitorování a hodnocení základních životních funkcí (vědomí, dech, tělesná teplota, puls, krevní tlak), měření kyslíkové saturace-pulsní oxymetrie. Péče o pacienta v horečnatém stavu.
Odběry biologického materiálu
Zásady správného odběru, OBP a zacházení s infekčním materiálem, pomůcky, rozdělení odběrů, konkrétní provedení jednotlivých odběrů. Laboratorní a diagnostické testy: vzorky moče, stolice, kultur - výtěry, stěry; odběry krve, testování vzorků: na glukózu, hemokult aj.
Podávání léků
Podávání léků dospělým a dětem (formy, způsoby podání, označení, hospodaření, účinky léků, opiáty, placebo efekt). Podávání léků: ústy, lokálně, do očí a uší, inhalace, čípků – per vaginam, rectum.
Aplikace injekcí (účel, způsoby aplikace, injekční přípravky, příprava pacienta a pomůcek, ředění ATB, komplikace při aplikaci injekcí).
Podávání léků injekcemi: subkutánní injekce včetně inzulínu, subkutánní podání heparinu; intramuskulární injekce; intradermální injekce.
Péče o chronické rány
Obvazová technika a obvazový materiál, druhy drénů a drenáží, péče o ně, moderní obvazový materiál. Péče o rány: výměna suchého sterilního krytí, výměna vlhkého krytí, výměna průhledného krytí; obvazu.
Zvládání imobilizovaných pacientů
Ošetřovatelská problematika dekubitů (zhodnocení rizika vzniku dekubitů, prevence vzniku dekubitů, klasifikace dekubitů, léčba, polohování, spec. pomůcky). Speciální matrace a lůžka: použití podpůrné matrace, použití speciálních matrací a rotokinetických lůžek.
Udržování pohyblivosti tělesných kloubů: fyziologické pohyby v tělesných kloubech. Pomůcky pro zajištění opory při chůzi.
Obsah předmětu tvoří základní profesionální dovednosti všeobecných sester a patří ke komplexu základních odborných předmětů. Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický. Na základě teoretických znalostí je studentům umožněno získat základní manuální zručnost a jistotu bezpečného a kvalitního provádění odborných výkonů a procedur u klientů/pacientů. Kvalitně provedený výkon respektuje individuální potřeby klientů/pacientů, zejména jejich potřebu pohodlí, úcty, jistoty a bezpečí.
Důraz je kladen na dodržování postupů lege artis ve shodě s nejnovějšími vědeckými poznatky a rozvoj zdravotnických technologií. Jednotlivé ošetřovatelské postupy jsou vyučovány ve shodě s principy ošetřovatelského procesu a holistickým pojímáním péče.