Vyučující: prof. RNDr. Jan Krejsek, CSc. prof. RNDr. Ctirad Andrýs, Ph.D.
MUDr. Pavlína Králíčková, Ph.D.
Úvod do klinické imunologie a alergologie, náplň oboru a vztah k dalším oborům. Spektrum pacientů a diagnóz v ambulantní praxi oboru klinická imunologie a alergologie, imunologická a alergologická anamnéza. Základní spektrum a indikace laboratorních vyšetření.
Pojmy atopie a alergie, genetika a atopie, fáze alergické odpovědi, buňky účastnící se alergické odpovědi, migrace buněk, imunoglobulin E, regulace rovnováhy TH1/TH2. Individuální imunitní reaktivita. Spektrum a dělení alergenů. Alergologické kožní testy - indikace, provedení, interpretace.
Asthma bronchiale - epidemiologie, patogeneze, diagnostika a diferenciální diagnostika, klasifikace a léčba. Alergická rýma a další komorbidity astmatu. Základní inhalační systémy v léčbě astmatu, práce s PEFmetry. Funkční vyšetření plic.
Alergie a prostředí, alergie a profese, alergie a infekce, psychologické aspekty alergií. Alergie na léky a latex. Potravinová alergie. Urticarie a angioedém. Edukace pacienta a základní režimová opatření doporučov ána pacientovi.
Anafylaxe a její léčba. Alergie na jed blanokřídlého hmyzu. Indikace alergenové imunoterapie. Imunomodulace u alergiků, alergik a vakcinace.
Primární imunodeficience - základní klasifikace a klinická a laboratorní diagnostika, léčba. CVID, indikace a zásady léčby intravenózními imunoglobuliny.
Sekundární imunodeficience, klasifikace, diagnostika a léčba. Sekundární imunodeficity ve vztahu k dalším oborům.
Imunitní systém a mikrobiota, antiinfekční imunita, aktivní imunizace.
Imunologie reprodukce a imunologicky podmíněná infertilita. Autoreaktivita a autoimunitní onemocnění - patogeneze.
Autoimunitní onemocnění - klinická a laboratorní diagnostika, léčba.