Vyučující:
Mgr. Klára Čebišová
PhDr. Pavel Nečas, Ph.D.
Mgr. Eva Schánělová
Praktická cvičení a semináře: 1) Plán práce, organizace výuky. Přehled odborn é literatury. Význam latiny a řečtiny v medicíně. Latina v anatomické nomenklatuře. Výslovnost. Lingvistická terminologie. Přehled latinských deklinací.
I. deklinace: substantiva a adjektiva. 2) II. deklinace: substantiva; adjektiva I. a II. deklinace. 3) IV. deklinace; V. deklinace. 4) III. deklinace: substantiva; 1. průběžný test. 5) III. deklinace: substantiva; adjektiva typu anterior, ius. 6) III. deklinace: substantiva; adjektiva typu anterior, ius; 2. průběžný test. 7) I. a II. deklinace tzv. řecká, nejběžnější řecké názvy; úvod do klinické terminologie. 8) III. deklinace - tzv. řecká, nejběžnější řecké názvy. 9) III. deklinace: adjektiva; 3. průběžný test. Souborné opakování. 10) Četba lékařské dokumentace. 11) Zápočtový test.
Běhěm praktických cvičení platí zákaz používání mobilních telefonů, chytrých hodinek, apod.
Úvod do studia lékařské terminologie (význam latiny a řečtiny pro studium medicíny, výslovnost a pravopis latinských a řeckých termínů). Základní gramatika latiny. Studium anatomické nomenklatury a klinické terminologie, rozbor gramatických jevů a slovních základů. Práce s autentickými materiály. Výstupy (předmět LLT I):
1. student získá přehled o současném stavu latinské lékařské terminologie (postavení lékařské terminologie v systému lékařských věd, důležitost znalosti latinské gramatiky pro studium anatomie)
2. student získá praktické dovednosti při překládání anatomických názvů a klinicko-patologických diagnóz z/do latiny
3. student se seznámí se základy latinské gramatiky
4. student bude schopen porozumět jednoduchým klinicko-patologickým diagnózám a anatomickým názvům