Přednášky
Přednášející:
Prof. MUDr. Michaela Adamcová, Ph.D.
Prof. MUDr. Zuzana Červinková, CSc.
Prof. MUDr. Milan Holeček, DrSc.
Doc. MUDr. Otto Kučera, Ph.D.
Doc. MUDr. Halka Lotková, Ph.D. 19.2. Principy endokrinní regulace. 19.2. Hypofýza – přední a zadní lalok. 20.2. Štítná žláza.20.2. Příštítná tělíska + metabolismus kalcia. 20.2. Dřeň nadledvin. 23.2. Kůra nadledvin (glukokortikoidy, mineralokortikoidy). Stres.28.2. Pohlavní hormony (estrogeny, gestageny, androgeny). Pohlavní vývoj jedince. 28.2. Ostatní hormony 7.3. Pankreas – Langerhansovy ostrůvky (inzulín, glukagon).7.3. Trávení v dutině ústní, složení slin, regulace jejich sekrece, polykání, jícen, hltan. 7.3. Žaludek – plnění, pohyby, regulace motility. Zvracení. 13.3. Žaludeční šťáva – složení, regulace sekrece. 13.3. Játra, funkce jater. Žluč – tvorba, složení, účinky, regulace sekrece. 14.3. Pankreas – exokrinní sekrece, pankreatická šťáva – složení, účinky, regulace sekrece. 14.3. Tenké střevo – pohyby, účinky střevní šťávy. Trávení, vstřebávání jednotlivých živin, vody, minerálů. 20.3. Tlusté střevo – motilita, sekrece, resorpce, defekace. Význam vlákniny, střevní mikrobiota.20.3. Energetický metabolismus I.27.3. Energetický metabolismus II. 27.3. Metabolismus cukrů. 3.4. Metabolismus tuků.4.4. Metabolismus bílkovin. 4.4. Zásady racionální výživy. 10.4. Obezita, malnutrice, hladovění. 10.4. Termoregulace. 10.4. Ledviny – funkce. Krevní oběh ledvinami.11.4. Glomerulární filtrace. Tubulární procesy. Clearance. Funkce Henleovy kličky, protiproudový multiplikační systém.17.4. Funkce sběrných kanálků. Regulace činnosti ledvin a vyměšování definitivní moči. Funkční vyšetření ledvin. Acidifikace moči a úloha ledvin v udržování acidobazické rovnováhy. Mikce.24.4. Podnět, receptorový potenciál a generátorový potenciál, adaptace receptorů. Zrak. 2.5. Sluch. Vestibulární aparát. 15.5. Taktilní čití, percepce teploty. Čich, chuť. 15.5. Bolest. 15.5. Fyziologie stárnutí.
Praktická cvičení a semináře
Vyučující:
Prof. MUDr. Michaela Adamcová, Ph.D.
Mgr. Jan Dušek, Ph.D.
MUDr. Renáta Ferenčíková, Ph.D.
Doc. MUDr. Otto Kučera, Ph.D.
Doc. MUDr. Halka Lotková, Ph.D.
MUDr. David Rychtrmoc, Ph.D.
Mgr. Pavla Staňková, Ph.D.
MUDr. Václav Šafka, Ph.D.
Elkalaf Moustafa, MBBCh. Ph.D.
MDDr. Kristýna Vašatová,
Praktická cvičení
Regulace srdeční činnosti a cév – rozbor případů.
Srdce jako pumpa – rozbor případů.
Spirometrie.
Účinky vybraných látek na izolované srdce.
Vliv CO2 a O2 na dýchání (Douglasovy vaky).
Fyzikální vyšetření plic.
Orální glukózový toleranční test.
Účinky hormonů a regulace jejich sekrece – rozbor případů.
Měření bazálního metabolismu u člověka.
Hodnocení stavu výživy.
Clearance.
Přehled funkce ledvin – rozbor případů.
Zřeďovací pokus.
Ostrost zraková. Astigmatismus. Barvocit.
Oftalmoskopie. Zorné pole. Mariottův pokus. Purkyňovy obrázky. Stereoskopické vidění.
Zkoušky sluchu šepotem a ladičkami. Audiometrie.
Vyšetření statokinetického čidla. Vyšetření bubínku.
Simulační praktika – proběhnou ve speciálních termínech.
Semináře 1. Seminář: Kardiovaskulární systém. TEST. 2. Seminář: Dýchací systém. TEST. 3. Seminář: Endokrinologie. TEST. 4. Seminář: Gastroenterologie a metabolismus. TEST. 5. Seminář: Ledviny. TEST. 6. Seminář: Smysly. TEST.
Předmět Fyziologie II slouží k získání dobrých znalosti o funkcích lidského těla ve zdraví, konkrétně jde o porozumění základním principům reaktivity organismu a získání teoretických znalostí fyziologie jednotlivých systémů. Důraz je kladen zejména na funkční organizaci, na mechanismy řídící vnitřní prostředí organismu, na vzájemné vztahy mezi řízením jednotlivých funkcí a na koordinaci a integraci funkcí. Na základě získaných teoretických znalostí si studenti osvojí praktické dovednosti týkající se důležitých klinických vyšetření a metod a naučí se samostatně interpretovat získané výsledky. Znalosti nabyté v rámci výuky předmětu Fyziologie II jsou nezbytné pro pochopení dalších předmětů, jako jsou biochemie, farmakologie, patologická fyziologie či vnitřní lékařství.
Předmět Fyziologie II je vyučován formou přednášek, praktických cvičení a seminářů.
Hlavními tématy přednášek je fyziologie žláz s vnitřní sekrecí s důrazem na principy endokrinních regulací, fyziologie gastrointestinálního systému, energetický a intermediární metabolismus, fyziologie vylučování, termoregulace a fyziologie smyslů.
V rámci praktických cvičení studenti provádějí vybrané, v klinické praxi používané metody a vyšetření (např. spirometrie, měření energetického výdeje, orální glukózový toleranční test, hodnocení stavu výživy, funkční vyšetření ledvin, vyšetření smyslů). Během seminářů jsou studenti aktivně zapojováni do diskuze k probíraným tématům, důraz je kladen i na problem-based learning a schopnost týmové práce. Součástí výuky je pravidelná kontrola znalostí studentů formou testu.