Přednášky
Přednášející prof. MUDr. Lenka Borská, Ph.D. prof. Ing. Zdeněk Fiala, CSc. prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D.
MUDr. Lenka Hobzová, Ph.D. plk. MUDr. Jana Fajfrová, Ph.D.
Mgr. Michaela Hanzlová
Adiktivní chování – problematika závislosti na alkoholu a vybraných typech drog. (Fiala, 2 h, ONLINE)
Medicína katastrof z protiepidemického hlediska. (Prymula, 2 h)
Nemocniční hygiena a nozokomiální nákazy – zdroje a šíření, prevence, provozní řád zdravotnického zařízení. (Hobzová, 2 h)
Nemoci z povolání ve zdravotnictví – rizika fyzikální, chemická, biologická a psychosociální. (Fajfrová, 2 h)
Epidemilogie metabolických onemocnění – metabolický syndrom, diabetes mellitus a jiná vybraná onemocnění. (Borská, 2 h)
Hygiena a fyziologie práce – pracovní výkon, únava, režim práce a odpočinku. Ergonomie, práce vestoje, práce vsedě. (Hanzlová, 2 h, ONLINE)
Praktika a semináře
Vyučující
Prof. MUDr. Lenka Borská, Ph.D. prof. Ing. Zdeněk Fiala, CSc. doc. MUDr. Svatopluk Býma, CSc.
MUDr. Pavel Borský, Ph.D. doc. MUDr. Miroslav Solař, Ph.D.
MUDr. Kateřina Javorská
MUDr. Tomáš Soukup, Ph.D.
Mgr. Michaela Hanzlová
MUDr. Ivan Kučera, Ph.D.
Ing. Hana Střítecká, DiS., Ph.D.
MUDr. Drahomíra Holmannová, Ph.D.
Primární prevence. Historie primární prevence, základní právní předpisy v oblasti primární prevence. Struktura hygienické služby ČR. Hodnocení zdravotních rizik v hygienické praxi. Testování karcinogenního a mutagenního potenciálu. (Fiala, 4 h)
Primární a včasná sekundární prevence kardiovaskulárních onemocnění – vyšetření rizikových faktorů KVO studentů (měření TK, odběr krve na stanovení krevních lipidů a glykémie), orientační vyšetření výživového stavu (výpočet BMI, měření procenta tělesného tuku), určení A/B typu chování. Kouření a jeho prevence. (odběry: Soukup + Javorská + Hanzlová, 1 h; seminář: Solař + Javorská, 3 h)
Genetika, epigenetika a prevence nádorových onemocnění I. Vybraná nádorová onemocnění – kolorektální karcinom, nádory plic a průdušek, nádory kůže, karcinom děložního čípku, karcinom prsu, karcinom prostaty. (Borský, 4 h)
Pracovní prevence – kategorizace prací, rizikové práce, pracovní úrazy, nemoci z povolání. Prevence kolektivní a individuální (OOPP, pracovně-lékařská péče). (Kučera, 4 h)
Rizikové faktory v pracovním prostředí I. - prach, hluk, vibrace, fyzická zátěž, pracovní poloha. (Střítecká, 4 h)
Stres – stres jako imunomodulátor. Pracovní stres – zdroje nepřiměřené mentální zátěže na pracovišti, práce na směny, prevence. Význam biorytmů pro primární prevenci. Instrukce ke státnicové praxi (rešeršní práce, praxe na KHS, dotazníkové šetření, hygienické šetření v podniku) + instrukce ke státní rigorózní zkoušce. (Holmannová + Borská + Býma + Střítecká, 4 h)
Detailní rozpis výuky najdete v Moodle.
Nekontaktní výuka (samostudium)
Dostupné v Moodle:
Mikrobiom lidského těla – zaměření na střevní mikrobiom (vývoj a interakce, role ve zdraví a nemoci, terapeutické aplikace, klíčové faktory ovlivňující mikrobiom).
Rizikové faktory v pracovním prostředí II (chemické látky, neionizující záření a elektromagnetická pole, zátěž teplem a chladem, zraková zátěž, práce s biologickými činiteli, práce ve zvýšeném tlaku vzduchu).
Rizikové faktory práce ve vybraných ekonomických odvětvích.
Profesionální dermatózy.
Genetika, epigenetika a prevence nádorových onemocnění II.
1) Podpora zdraví je orientovaná na epidemiologii a prevenci civilizačních chorob ve vztahu k věku. Epidemilogie metabolických onemocnění.
Význam biorytmů pro primární prevenci. Stres – stres jako imunomodulátor.
Mikrobiom lidského těla. Primární a včasná sekundární prevence kardiovaskulárních chorob, Kouření a jeho prevence.
Genetika, epigenetika a prevence nádorových onemocnění. Adiktivní chování (alkohol a drogy). 2) Ochrana zdraví se zaměřuje na vybranné rizikové faktory prostředí.
Primární prevence. Historie primární prevence, základní právní předpisy v oblasti primární prevence.
Struktura hygienické služby ČR. Hodnocení zdravotních rizik v hygienické praxi.
Testování karcinogenního a mutagenního potenciálu. Medicína katastrof z protiepidemického hlediska.
Nemocniční hygiena a nozokomi ální nákazy. Nemoci z povolání ve zdravotnictví.
Hygiena a fyziologie práce. Ergonomie, práce vestoje, práce vsedě.
Pracovní prevence – kategorizace prací, rizikové práce, pracovní úrazy, nemoci z povolání. Prevence kolektivní a individuální (OOPP, pracovně-lékařská péče).
Rizikové faktory v pracovním prostředí I - prach, hluk, vibrace, fyzická zátěž, pracovní poloha. Pracovní stres – zdroje nepřiměřené mentální zátěže na pracovišti, práce na směny, prevence.
Rizikové faktory v pracovním prostředí prostředí II (chemické látky, neionizující záření a elektromagnetická pole, zátěž teplem a chladem, zraková zátěž, práce s biologickými činiteli, práce ve zvýšeném tlaku vzduchu). Rizikové faktory práce ve vybraných ekonomických odvětvích. 3) Instrukce ke státnici a státnicové praxi z Preventivního lékařství.