Přednášky
Historie tkáňových bank, dárcovství tkání - etické a právní otázky (právní normy ČR a směrnice EU), odběry tkání od žijících a zemřelých dárců, příprava tkáňových štěpů,pojem tkáňového a odběrového zařízení (Měřička 2)
Principy konzervačních metod, hypotermní konzervace, hluboké zmrazování, kryokonzervace, teorie kryoprotekce, vitrifikace a její možné použití, lyofilizace, metody konzervace orgánů, orgánová banka (Měřička 2)
Zajištění bezpečnosti tkáňových transplantací, kontraindikace odběrů tkání, vyšetřování dárců a zpracovaných štěpů, pojem diagnostické laboratoře,význam použití technologie čistých prostor pro bezpečnost tkáňových transplantací, systémy jištění jakosti v tkáňových bankách, licencování tkáňových bank v ČR a státech EU, Kompendium tkáňových zařízení členských států EU. Jakost a bezpečnost v praxi orgánové banky. (Měřička 2)
Praktická cvičení a semináře
Vyučující
MUDr. Pavel Měřička, Ph.D.
Pharm.Dr.Jiří Gregor,Ph.D.
Mgr.Miroslava Jandová
RNDr. Barbora Honegrová,Ph.D.
Semináře
Seminář: Použití tkáňových štěpů a léčivých přípravků pro moderní terapii v různých lékařských oborech - chirurgické obory, hematologie a onkologie. Metody analýzy a řízení rizika při transplantaci buněk a tkání.
Praktická cvičení
Organizace odběrů tkání od žijících i zemřelých dárců - praktické příklady, posuzování zdravotní způsobilosti dárců, praktické ukázky konzervačních metod a tkáňových štěpů,označování tkáňových štěpů jednotným evropským kódem, principy činnosti v čistých prostorách, dokumentace o odběru a použití tkáně, orgánová banka
Kryokonzervace buněk a tkání, kultivace buněk pro klinické účely-léčivé přípravky pro moderní terapii, kontrola zevního prostředí v kryobankách, principy lyofilizace, mléčná banka - aplikace systému analýzy rizika a kritických bodů v práci tkáňové a mléčné banky
Historie tkáňových bank, dárcovství tkání- etické a právní otázky, pojem tkáňového zařízení. Odběry tkání od žijících a zemřelých dárců, příprava buněčných a tkáňových štěpů.
Principy konzervačních metod, hypotermní konzervace, hluboké zmrazování, kryokonzervace, teorie kryoprotekce,lyofilizace. Zajištění jakosti a bezpečnosti při činnosti tkáňových zařízení, kontraindikace odběrů tkání a buněk, vyšetřování dárců a zpracovaných štěpů, význam použití technologie čistých prostor pro bezpečnost tkáňových transplantací, význam jednotného evropského kódování a evropského "Product listu" pro tkáňová zařízení a pracoviště používající jejich produkty.
Příklady využití konzervovaných buněk a tkání lidského původu v interních a chirurgických oborech. Léčivé přípravky pro moderní terapii a příklady jejich klinického využití.
Formy spolupráce tkáňového zařízení a farmaceutických společností při vývoji a výrobě těchto přípravků