Vyučující: doc. MUDr. David Skorunka, Ph.D.
MUDr. Lubomír Hadaš, Ph.D.
PhDr. Monika Ulrichová, Ph.D.
MUDr. Petr Hrubeš
Mgr. Rastislav Žirko
PhDr. Kristýna Hosáková
Mgr. Lucie Kozáková
Přednášky
Bio-psycho-sociální model jako základ psychosomatické medicíny. Historie, vývoj, současnost. Význam psychologie a psychoterapie pro komunikaci s pacientem.
Mysl, tělo, vztahy. Hlavní oblasti porozumění jejich vzájemné interakci: systémová teorie, interpersonální neurobiologie, současná teorie citové vazby, výzkum traumatu.
Nemoc jako náročná situace pro nemocného a jeho blízké. Různé dimenze nemoci a stonání. Různé formy onemocnění a s nimi spojené podoby zátěže. Ztráta, umírání a smrt.
Semináře
Hlavní témata a pojmy psychologie ve vztahu ke zdraví, nemoci, medicíně a komunikaci. Pojem psychosomatická medicína v příkladech z praxe.
Stres, zdraví a nemoc. Stres v medicíně a zdravotnictví. Zvládání stresu. Relaxační techniky, imaginace, atd. Syndrom vyhoření. Krizová intervence.
Základy komunikace s nemocným. První kontakt a rozhovor s nemocným. Sdělování informací o diagnóze a léčbě. Vztah lékař-pacient; dimenze a určující faktory. Obecné prvky psychoterapeutického přístupu v rozhovoru lékaře s pacientem.
Pokročilejší formy vedení rozhovoru. Časová osa (symptomy, události, emoce a významy). Genderová a transgenerační perspektiva.
Hlavní psychoterapeutické modality a jejich integrace v psychosomatické medicíně. (psychoanalyticko-psychodynamické; kognitivně-behaviorální, prožitkově zaměřené; rodinně-systemické; existenciální?). Na tělo orientované přístupy.
Komunikace s pacienty, úvod, Hraní rolí - různé situace u lékaře. (Psychiatrická klinika)
Komunikace s pacienty se specifickými potřebami, pacient se zdravotním postižením, hluchoněmý/nevidomý pacient, pacient s mentálním postižením. (Ústav sociálního lékařství)
Komunikace s pacienty. Nemoc v kontextu života, sociální aspekty a dopad nemoci. Rodina, děti, adolescenti. (Psychiatrická klinika)
Obtížní pacienti, suicidalita, agrese a hostilita. (Psychiatrická klinika)
Komunikace se starými pacienty a dětmi. Specifické situace v praxi lékaře. (Psychiatrická klinika)
Předmět seznamuje studenty se základy psychosomatické medicíny a komunikace s nemocným a jeho rodinou. Komunikace lékaře a dalších odborníků ve zdravotnických institucích s nemocnými a jejich blízkými je základem klinické praxe v téměř všech lékařských oborech.
Komunikační dovednosti jsou nezbytné pro navázání a rozvíjení terapeutické spolupráce v rozmanitých klinických situacích. Interakce lékaře s nemocným ovlivňuje jeho porozumění i zvládání nemoci a má také vliv na průběh a výsledek léčby.
Současná psychosomatická medicína představuje integrativní proud lékařství, který vychází z bio-psycho-sociálního modelu zdraví, nemoci a léčby. Kromě biologických aspektů stonání zohledňuje subjektivní pro žívání pacienta a význam sociálních faktorů.
Zároveň zkoumá a v komplexním pojetí terapie využívá jejich vzájemné propojení a ovlivňování. V psychosomatické medicíně jsou komunikační dovednosti, terapeutický vztah a interdisciplinárni spolupráce považovány za klíčové prvky.