Vyučující: prof. MUDr. Viktor Chrobok, CSc., Ph.D. doc. MUDr. Petr Čelakovský, Ph.D.
MUDr. Michal Černý, Ph.D.
MUDr. Jakub Dršata, Ph.D.
MUDr. Jan Mejzlík, Ph.D.
MUDr. Lukáš Školoudík, Ph.D.
Praktická cvičení a semináře:
Praktická cvičení se skládají z 2 částí. V první části jsou vyšetřováni pacienti, demonstrovány typické případy ORL onemocnění, části studentů bude umožněna účast na vizitách, v ambulanci nebo na operačních sálech. Ve druhé části praktika bude formou semináře probrána určitá tématika-např.ORLrtg, foniatrie, urgentní stavy a podobně. Poslední praktikum v semestru bude věnováno praktické zkoušce ověřující znalosti náplně praktických cvičení a vyšetřovacích metod, zápočtu, případně konsultacím zaměřeným k závěrečné zkoušce z oboru. Praktická cvičení jsou povinná, povolena je jedna omluvená absence za předpokladu zvládnutí náplně příslušného praktika.
Praktická cvičení:
Úvod do ORL propedeutiky, nácvik základních vyšetřovacích metod, opakování základů anatomie a funkce jednotlivých orgánů, probrání symptomatologie chorob příslušných lokalit a teoretických možností vyšetření. Součástí je nácvik základního fyzikálního vyšetření nosu a VDN, hltanu a ucha. Návštěva oddělení kliniky.
Nácvik základních vyšetřovacích metod, opakování základů anatomie a funkce jednotlivých orgánů, probrání symptomatologie chorob příslušných lokalit a teoretických možností vyšetření. Součástí je nácvik základního fyzikálního vyšetření nosu a VDN, hltanu a ucha. 3. - 9. Vyšetřování pacientů, účast na operačních sálech, ambulanci a specializovaných odděleních. 10. Zápočtové praktikum - zkouší vždy jednotliví vyučující.
Semináře:
Seminář probíhá na každém praktiku vždy poslední vyučovací hodinu (včetně úvodního praktika) pro obě podskupiny současně.
První týden:
Čich, chuť
Endoskopie, NBI
Audiologie
RTG
Neurootologie
Druhý týden:
OSAS
Hluboké krční záněty
Dušení
Ušní chirurgie
Refluxní choroba v ORL, extraezofageální reflux
Poznámka:
Přednášky doplňují nebo rozvíjejí látku učebnic. Zachycují současné trendy oboru, změny v diagnostice, léčbě a prevenci onemocnění hlavy a krku, které nejsou pro svoji aktuálnost ještě obsahem stávajících učebnic oboru. Přednášky ukazují stanovisko kliniky k určité problematice. Upozorňují na minimální znalosti z oboru, které by měl každý lékař zvládnout. Znalost náplně přednášek je předpokladem pro výborné absolvování závěrečné zkoušky.
Historie, vývoj a integrace specializace v oboru Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku. Rinologie, nové aspekty a znalosti patofyziologie respirační sliznice.
Funkční endonazální chirurgie - od radikálních operací k rehabilitaci sliznice. Orofaryngeální a laryngeální karcinomy.
Fonochirurgie a foniatrie. Chirurgie štítné žlázy.
Traumatologie a rekonstrukční chirurgie hlavy a krku. Otologie-sekretorická otitida, akutní otitidy, cholesteatom, otoskleroza, neurinom akustiku.
Chirurgie baze lební. Imunologické aspekty adenotomie a tonsilektomie.