Přednášky
Přednášky budou probíhat prezenčně v MS Teams formou "živého" přenosu nebo akademický pracovník namluví prezentaci v Powerpointu a v určený čas bude online pro zodpovězení dotazů, nebo bude studentům k dispozici pro konzultace či dotazy k přednášce jiným adekvátním způsobem. Výběr z těchto forem bude na přednášejícím a studenti budou v tomto směru s předstihem informováni. Záznam přednášky, resp. prezentace bude pak trvale k dispozici na odpovídajících stránkách Moodlu. prof. MUDr. Stanislav Mičuda, Ph.D. doc. PharmDr. Martin Štěrba, Ph.D. doc. Ing. Jaroslav Chládek, Ph.D.
PharmDr. Olga Lenčová, Ph.D.
Úvod od farmakologie, obecná farmakologie: farmakodynamika. (Mičuda, 3)
Obecná farmakologie: farmakokinetika, faktory ovlivňující účinek léčiv. (Chládek, 3)
Obecná farmakologie: nežádoucí účinky léčiv, interakce léčiv. (Štěrba, 3)
Speciální farmakologie: lokální anestetika, opioidní analgetika. (Lenčová, 3)
Antibiotika - obecné aspekty, beta-laktamy, makrolidy a linkosamidy, další. (Mičuda, 3)
Praktická cvičení a semináře
Vyučující doc. PharmDr. Martin Štěrba, Ph.D. doc. Ing. Jaroslav Chládek, Ph.D.
MUDr. Jolana Schreiberová, Ph.D.
PharmDr. Olga Lenčová, Ph.D. 1. Obecná farmakologie, farmakodynamika, farmakokinetika - seminář.1.1.Praktické cvičení - DRC/CRC závislost. 2.Faktory modifikující účinek léčiva a farmakoterapeutické komplikace.2.2. Praktické cvičení - farmakokinetika. 3. Opioidní analgetika, nesteroidní protizánětlivé látky a paracetamol - seminář a případové studie. 4. Lokální anestetika, celková anestetika - seminář.4.1. Praktické cvičení - zdroje informací ve farmakologii: AISLP/SPC. 5. Antibiotika - seminář a případové studie.
Výuka předmětu Farmakologie I. je zaměřena na obecnou farmakologii a částečně na léčiva užívaná v managementu bolesti a infekcí. Důraz je kladen na základy farmakodynamiky, farmakokinetiky a farmakoterapeutické komplikace léčiv, jako jsou nežádoucí účinky, toxické účinky a lékové interakce. Ze speciální farmakologie bude hlavní část věnována seznámení studentů s analgetiky, lokálními a celkovými anestetiky. Dále budou probírány základní skupiny antibiotik. Kromě informací důležitých všeobecně pro medicínu budou akcentovány aspekty relevantní pro užití léčiv v zubním lékařství. Praktická výuka je orientovaná na podrobnou diskusi teoretických aspektů v širším kontextu a také na využití získaných znalostí pro řešení konkrétních farmakoterapeutických situací, které lze pozorovat v klinické praxi.
Vstupní podmínky: {Povinné předměty ZUBNI 1. ročník (2019->)}, FZP019 (Fyziologie II).
Výstupy (předmět Farmakologie I): 1. student získá teoretické znalosti z obecné farmakologie, které jsou nezbytné pro pochopení obecných vlastností léčiv a jejich užití v klinické praxi 2. student získá teoretické znalosti ve vybraných kapitolách speciální farmakologie s bezprostředním vztahem k zubnímu lékařství (managment bolesti a bakteriálních infekcí) 3. student bude schopen rozpoznat základní analgetika, anestetika a antibiotika a popsat jejich základní vlastnosti.