Během odborné praxe student poznává konkrétní pracoviště (s výjimkou lékárny), na kterém může využít své znalosti a dovednosti získané v rámci dosavadní teoretické i praktické výuky na fakultě. Student poznává výrobní nebo přístrojové vybavení pracoviště, sleduje principy používaných kontrolních či diagnostických metod.
Seznamuje se také s používanou odbornou literaturou daného pracoviště a základy využití výpočetní techniky při laboratorní práci. Konfrontuje své teoretické poznatky a vědomosti z fakulty s praktickou realizací dané aktivity v terénu.
Seznamuje se s činnostmi, které realizují ostatní zdravotničtí i jiní pracovníci daného zařízení. Podle možností pracoviště sám podle pokynů vykonává pod dohledem svěřené práce, které mu přidělí vedoucí praxe nebo jiní odborní pracovníci.
Kromě vlastní praktické stránky pobytu v laboratoři se student zaměřuje i rámcově na organizační strukturu, personální vybavení pracoviště a organizaci práce, a případně pracovní náplň farmaceuta na daném pracovišti.
Předmět dává možnost představit studentům laboratoře zdravotnických i jiných zařízení a jejich fungování, poukázat na další možnost uplatnění absolventů oboru farmacie kromě lékárny, umožnit studentům konfrontaci teorie s realitou. Během praxe v délce 1 t ýdne student poznává pracoviště (s výjimkou lékárny), na kterém může využít své znalosti a dovednosti získané v rámci dosavadní výuky.
Jedná se převážně o specializovaná zdravotnická zařízení léčebně preventivní péče, zejména mikrobiologické, hematologické, biochemické laboratoře, laboratorní zařízení zdravotních ústavů, transfuzní služby. Praxi lze také konat v analytických laboratořích v jiných než zdravotnických oborech.