V rámci předmětu jsou probírána tato témata:
Úvod do problematiky zdravotnických prostředků - definice zdravotnického prostředku, rozdíl mezi zdravotnickým prostředkem a léčivým přípravkem, právní předpisy, dělení zdravotnických prostředků podle rizika pro pacienta, označování a symboly zdravotnických prostředků, možnosti získání zdravotnických prostředků, číselník VZP, předepisování a vydávání zdravotnických prostředků.
Obvazový materiál a náplasti - gáza a výrobky z gázy, proces hojení ran, suché a vlhké krytí ran, náplasti, vata a výrobky z vaty.
Pomůcky pro inkontinentní pacienty - definice inkontinence, dělení podle závažnosti a původu, absorbční a neabsorpční pomůcky pro inkontinentní pacienty, doplňkový sortiment.
Pomůcky stomické - definice stomie, dělení, jednodílné systémy, dvoudílné systémy, irigační systémy a další příslušenství pro stomické pacienty.
Ortopedicko protetické pomůcky - sériově i individuálně vyráběné ortopedicko protetické zdravotnické prostředky, mamární epitézy, protézy, suspenzory.
Kompresní punčochy a návleky - definice kompresivní terapie, elastická obinadla a jejich role v kompresní terapii, dělení pomůcek do kompresních tříd, kompresní punčochy, návleky a kompresivní intermitentní terapie.
Vozíky invalidní včetně příslušenství - zahrnují invalidní vozíky, jejich rozdělení a různý způsob využití, rehabilitační kočárky a příslušenství.
Kompenzační pomůcky pro tělesně postižené - pomůcky slouž ící ke kompenzaci tělesného postižení, vyrovnání následků zranění nebo nemoci, zahrnují pomůcky k podpoře pohybu – berle, hole, chodítka; dále toaletní křesla, nádoby a nástavce na WC, sedačky a polohovací lůžka a zvedáky.
Brýle, optické pomůcky - pomůcky sloužící ke korekci zrakových vad, jejich předepisování a využití – brýle, kontaktní čočky, lupy, optické systémy a okluzory.
Kompenzační pomůcky pro zrakově postižené - bílá hůl (její konstrukce, funkce) a pomůcky s hlasovým výstupem.
Sluchadla včetně příslušenství - pomůcky ke korekci sluchových vad – sluchadla, jejich rozdělení a předepisování, kochleární implantáty a jejich používání.
Kompenzační pomůcky pro sluchově postižené - indukční smyčky, signalizační systémy pro sluchově postižené.
Pomůcky respirační a inhalační pomůcky – diagnostické pomůcky (spirometry), inhalační pomůcky – inhalátory, jejich rozdělení podle způsobu tvorby aerosolu, využití, příslušenství; aplikátory aerosolových přípravků – jejich rozdělení podle způsobu použití, správná manipulace; respirační pomůcky k léčbě spánkové apnoe včetně příslušenství, koncentrátory kyslíku a způsob jejich fungování, zvlhčovače vzduchu.
Pomůcky pro diabetiky – pomůcky určené k aplikaci inzulinu – inzulinová pera (jejich konstrukce a způsob použití), inzulinové pumpy a jejich rozdělení, injekční stříkačky, jehly; pomůcky kontrolní a diagnostické – glukometry, postup měření hladiny glukosy v krvi, testovací proužky; lancety a autolancety, jejich konstrukce a způsob použití, diagnostické proužky, obuv pro diabetiky a její vlastnosti.
Dále nespecifikované pomůcky – pomůcky pro prevenci vzniku proleženin (matrace, podložky, sedáky), ochranné přilby, močové katetry a vyživovací sondy, lékárničky a jejich obsah, rukavice, jejich rozdělení podle materiálu, přístroje pro měření krevního tlaku, jejich rozdělení a správný postup při jejich používání, teploměry, jejich rozdělení podle způsobu měření teploty, další pomůcky ze sortimentu lékárny.
Ortopedická obuv – obuv pro pacienty s postižením dolních končetin nebo pohybového aparátu, rozdělení podle složitosti výroby, ortopedické vložky, podpora příčné i podélné klenby nohy a správné umístění, korektory vad prstů (kladívkové prsty, vbočený palec), ochranné pomůcky na prsty a klouby nohy.
Pomůcky pro laryngektomované – pomůcky pro pacienty po chirurgickém odstranění hrtanu, způsoby náhrady funkce hrtanu, hlasové protézy, princip funkce protézy, rozdělení, elektrolaryng a způsob jeho používání, tracheostomické kanyly, jejich rozdělení, další pomůcky pro ochranu stomie a čištění.
Ukázky vyplněných poukazů
Zdravotnické prostředky hrají velmi důležitou roli ve zdravotnické péči v nemocnicích. Jsou ale také velmi důležité i ve veřejném zdravotnictví. Zdravotnické prostředky zahrnují širokou škálu produktů od jednoduchých náplastí až po komplexní elektronická zařízení. Používají se například k diagnostickým účelům, pro prevenci a terapii některých tělesných vad a nemocí.
Cílem tohoto předmětu je seznámit studenty se zdravotnickými prostředky dostupnými v lékárnách a prodejnách zdravotnických potřeb. Přednášky tohoto předmětu studenty seznamují s kategorizací zdravotnických prostředků, rozdíly mezi zdravotnickým prostředkem a léčivým přípravkem, označováním, předepisováním a možnostmi získání zdravotnických prostředků. Hlavním cílem předmětu je popsat všechny kategorie zdravotnických prostředků, které mohou být předepsány a získány v lékárnách jako např. obinadla, náplasti, zdravotnické prostředky inkontinentní, stomické a diabetické pacienty, ortopedické a protetické pomůcky, kompresní punčochy a návleky, kolečkové křesla, naslouchátka, brýle a optické pomůcky, respirační a inhalační pomůcky. Výuka je také zaměřena na složení a konstrukci zdravotnických prostředků, jejich vlastnosti a na znalosti o správném použití konkrétního zdravotnického prostředku.