Přednášky
Stabilita léčiv, rozkladné procesy, faktory ovlivňující stabilitu
Zrychlené stabilitní testy, výpočet kinetických charakteristik rozkladných reakcí
Znalost chemismu rozkladných reakcí jako nezbytný předpoklad pro stabilizační zásahy
Odměrné metody užívané v kontrole léčiv
Acidobazické titrace léčiv (acidimetrie, alkalimetrie ve vodném i nevodném prostředí)
Oxidoredukční titrace léčiv (jodometrie, bromatometrie, manganometrie, cerimetrie)
Komplexometrické titrace léčiv (chelatometrie, merkurimetrie)
Stanovení léčiv srážecími titracemi
Spektrofotometrické stanovení léčiv
Polarimetrické stanovení léčiv
Stanovení léčiv s využitím elektroanalytických metod
Stanovení léčiv chromatografickými (HPLC a GC) a elektroforetickými metodami
Stanovení léčiv biologickém materiálu
Analýza chirálních látek (obsah nečistot, stanovení obsahu)
Vývoj kontrolně-analytické metody
Semináře a praktická cvičení
Zkoušky na čistotu léčiv (hodnocení nečistot nebo degradačních produktů chromatografickými a spektrálními metodami)
Stanovení obsahu léčiv (lékopisné metody kvantitativního hodnocení léčiv)
Kontrolně analytické hodnocení farmaceutických přípravků
Kontrola individuálně připravovaných lékových přípravků podle lékopisu a kontrolně analytických postupů užívaných v laboratořích pro kontrolu léčiv
Kontrola hromadně vyráběných farmaceutických přípravků podle podnikových norem (kontrolně analytické metody užívané při výstupní kontrole ve farmaceutickém průmyslu)
Polodemostrační úlohy (použití UV spektrofotometrie ve farmaceutické analýze, použití IR spektrofotometrie v kontrole léčiv, analýza léčiv na základě specifické optické otáčivosti, analýza léčiv pomocí HPLC, monitorování léčiv a metabolitů v krevní plazmě pomocí HPLC)
Farmaceutická analýza patří mezi profilové předměty vyučované na fakultě a je součástí státní zkoušky. V rámci teoretické a praktické výuky je hlavní pozornost věnována problematice jištění jakosti, bezpečnosti a účinnosti léčiv, čímž nezadatelně plní jednu ze základních funkcí farmaceutického studia.
Východiskem pro volbu vhodné metody pro identifikaci i kvantitativní analýzu je struktura léčiva. Dvousemestrová výuka navazuje na základní znalosti získané v rámci přípravných předmětů Anorganická chemie, Organická chemie, Analytická chemie a Instrumentální metody.
Důraz je kladen na využití analytických metod v kontrolně-analytickém hodnocení léčiv a pomocných farmaceutických látek. Výuka vychází z platného Českého lékopisu jako základního normativního předpisu.
Farmaceutická analýza II navazuje na Farmaceutickou analýzu I a je zaměřena především na využití instrumentálních metod v analýze nejen API (Active Pharmaceutical Ingredients) ale také léčivých přípravků. Pozornost je věnována také hodnocení stability léčiv, vývoji vhodné analytické metody, otázkám enantiomerní čistoty léčiv a dále pak základním aspektům stanovení léčiv v biologickém materiálu. Studenti jsou dále seznámeni se základy Správné laboratorní a výrobní praxe. V průběhu praktické výuky má každý student k dispozici lékopis s cílem naučit se rychlé orientaci ve zna čné sumě faktografických údajů.