Systematika rostlin
Houby: morfologie, taxonomická a fytochemická charakteristika, farmaceuticky vyznamní zástupci z oddělení Zygomycota, Ascomycota a Basidiomycota.
Nižší rostliny: morfologie, taxonomická a fytochemická charakteristika sinic, řas, mechorostů, lišejníky, farmaceuticky vyznamní zástupci.
Pteridophyta: morfologie, taxonomická a biochemická charakteristika; Equisetophyta: morfologie, taxonomická a biochemická charakteristika; Gymnospermní taxony: obecná charakteristika nahosemenných; Angiospermní taxony: obecná charakteristika krytosemenných rostlin
Morfologick á a fytochemická charakteristika farmaceuticky významných nahosemenných čeledí, jejich rodů a druhů: Ginkgoaceae, Pinaceae, Cupressaceae, Taxaceae, Ephedraceae.
Morfologická, embryologická a fytochemická charakteristika farmaceuticky významných krytosemenných čeledí z taxonomické jednotky Magnoliopsida: Myristicaceae, Lauraceae, Monimiaceae, Piperaceae, Illiciaceae, Ranunculaceae, Berberidaceae, Podophyllaceae, Papaveraceae, Fagaceae, Betulaceae, Hamamelidaceae, Caraophyllaceae, Amaranthaceae
Morfologická a fytochemická charakteristika farmaceuticky významných krytosemenných čeledí: Polygonaceae, Theaceae, Hypericaceae, Ericaceae, Cucurbitaceae, Caricaceae, Primulaceae, Passifloraceae, Brassicaceae.
Morfologická a fytochemická charakteristika farmaceuticky významných krytosemenných čeledí: Salicaceae,Malvaceae, Tiliaceae, Sterculiaceae, Urticaceae, Cannabaceae, Euphorbiaceae, Myrtaceae, Rutaceae, Aceraceae, Hippocastanaceae, Sapindaceae, Crassulaceae.
Morfologická a fytochemická charakteristika farmaceuticky významných krytosemenných čeledí: Rosaceae, Amygdalaceae, Linaceae, Erythroxylaceae, Zygophylaceae,
Morfologická a fytochemická charakteristika farmaceuticky významných krytosemenných čeledí: Fabaceae.
Morfologická a fytochemická charakteristika farmaceuticky významných krytosemenných čeledí: Aquifoliaceae, Rhamnaceae, Eleagnaceae, Santalaceae, Viscaceae.
Morfologická a fytochemická charakteristika farmaceuticky významných krytosemenných čeledí: Araliaceae, Apiaceae, Adoxaceae, Valerianaceae.
Morfologická a fytochemická charakteristika farmaceuticky významných krytosemenných čeledí: Loganiaceae, Rubiaceae, Menyanthaceae, Apocynaceae, Asclepiadaceae, Gentianaceae.
Morfologická a fytochemická charakteristika farmaceuticky významných krytosemenných čeledí: Lamiaceae, Verbenaceae.
Morfologická a fytochemická charakteristika farmaceuticky významných krytosemenných čeledí: Solanaceae, Convolvulaceae, Boraginaceae,
Morfologická a fytochemická charakteristika farmaceuticky významných krytosemenných čeledí: Scrophulariaceae, Plantaginaceae, Pedaliaceae, Acanthaceae, Oleaceae
Morfologická a fytochemická charakteristika farmaceuticky významných krytosemenných čeledí: Lobeliaceae, Asteraceae
Morfologická, embryologická a fytochemická charakteristika farmaceuticky významných krytosemenných čeledí z taxonomické jednotky Liliopsida: evoluce, rozšíření, morfologické rozdíly vzhledem k dvouděložným rostlinám, praktický význam: čeledi Melanthiaceae, Colchicaceae, Liliaceae, Iridaceae, Orchidaceae, Amaryllidaceae, Ruscaceae.
Morfologická a fytochemická charakteristika farmaceuticky významných čeledí, Aloaceae, Dioscoreaceae, Bromeliaceae, Musaceae, Zingiberaceae, Poaceae, Arecaceae, Araceae. Alismataceae.
Úvodní informace k botanické nomenklatuře a vysvětlení morfologických termínů, morfologie rostlinných částí: kořene, stonku, listu, květu a plodu; identifikační znaky a sporné taxony; řády Fagales (Fagaceae), Ericales (Ericaceae, Vacciniaceae).
Identifikační znaky a sporné taxony: řády Violales (Violaceae), Capparales (Brassicaceae), Malvales (Malvaceae, Tiliaceae), Myrtales (Oenotheraceae), Fabales (Fabaceae), Rhamnales (Rhamnaceae).
Identifikační znaky a sporné taxony; řády Araliales (Apiaceae), Lamiales (Lamiaceae), Scrophulariales (Scrophulariaceae), Asterales (Asteraceae: Cichorioideae, Asteroideae).
Praktická cvičení
Mikroskopie: sinice, řasy, houby, lišejníky
Mikroskopie: mechorosty, výtrusné cévnaté rostliny
Mikroskopie: nahosemenné rostliny (stavba květu)
Mikroskopie: krytosemenné rostliny (stavba květu)
Praktické poznávání farmaceuticky a toxikologicky významných rostlin na zahradě léčivých rostlin (3x).
Výuka Farmaceutické botaniky II je soustředěna na farmaceuticky významné druhy hub, nižších rostlin (sinice, řasy, mechorosty, lišejníky) a vyšších rostlin (nahosemenné, krytosemenné rostliny). Studenti jsou seznámeni se systematickým zařazením těchto rostlin, jejich stručným popisem, obsahovými látkami a významem v současné farmacii.
Při výuce je kladen důraz na charakteristické rysy a prvky poznání těchto rostlin, které mají studentům pomoci v případě potřeby se orientovat při případné konzultaci. Ve výčtu taxonů je věnována pozornost asijským rostlinám, které tvoří v poslední době stále větší podíl v evropském a českém lékopise.