Aktivní imunizace, technologie vakcín, perspektivní očkovací látky, prostředky pasivní imunizace, protilátky v terapii, monoklonální protilátky, protilátkami cílená distribuce léčiv, imunotoxiny.
Terapeutické použití cytokinů, imunomodulátory mikrobiálního původu, hormony thymu, syntetická imunostimulancia.
Farmaka pro imunosupresivní terapii - kortikoidy, antimetabolity, cyklosporiny, imunomodulační účinky ionizujícího záření.
Terapeutické možnosti u alergiků, přecitlivělost na léky.
Vztahy mezi systémy imunitní a neurohumorální regulace, vliv stresu, výživy a životního prostředí na imunitu.
Principy testování imunomodulačních a imunotoxických vlastností léčiv a xenobiotik.
Klinické aspekty protialergické, imunosupresivní, imunostimulační a substituční terapie.
Imunofarmakologie (v Evropě zřídka přednášená) rozšiřuje znalosti z předmětu imunologie a reaguje tak na prudký rozvoj používání léků modulujících imunitu. Jde zejména o léčiva užívaná v transplantační medicíně, alergologii a klinické imunologii, dále imunomodulační postupy aplikované v onkologii.
Podrobněji jsou diskutovány otázky prevence poruch imunity a vakcinace, stejn ě jako vedlejší imunotoxické a alergizačním účinky ostatních léčiv a xenobiotik. Pozornost je věnována i vztahům mezi systémy imunitní a neurohumorální regulace, vlivu stresu, výživy a životního prostředí na imunitu.
Praktické aspekty terapie imunofarmaky přednášejí špičkoví kliničtí imunologové. V klausurních pracích mají studenti možnost podrobně prostudovat určitý problém imunofarmakoterapie a tím získat zkušenosti i z oblasti zdravotnické informatiky.