Preventivn í pracovní lékařství: Prevence chorob z povolání. Kategorizace prací a její význam.
Preventivní periodické prohlídky. Hygiena práce.
Pracovní prostředí, pracovní podmínky. Fyzikální faktory poškozující zdraví pracujících: hluk, vibrace, dlouhodobé nadměrné jednostranné zatížení.
Profesionální dermatózy. Možnosti prevence.
Ergonomie. Pracovní rizika ve zdravotnictví (včetně rizik genotoxických a psychických) a možnosti jejich prevence.
Problematika nozokomiálních nákaz a možnosti jejich prevence. Hygienicko-epidemiologický řád ve zdravotnictví.
Epidemiologické studie a jejich využití v hygienické praxi. Studie observační: deskriptivní, analytické (ekologické, průřezové, studie případů a kontrol, kohoutové).
Studie intervenční (experimentální): kontrolované pokusy, terénní pokusy, populační intervenční studie. Metody hodnocení zdravotního stavu.
Demografie. Preventivní programy realizované v rámci Národního programu zdraví, resp.
Zdraví 21. Protikuřácká prevence.
Prevence zvýšené expozice pracovnímu stresu. Primární a včasná sekundární prvence kardiovaskulárních a nádorových onemocnění.
Předmět Hygiena a epidemiologie má preventivní zaměření. Umožní studentům získat profesní znalosti a dovednosti z oblasti ochrany a podpory zdraví na pracovištích, se zvláštním zřetelem na hygienu nemocniční.
Formou přednášek a seminářů budou studenti seznámeni s metodami hodnocení zdravotního stavu s využitím epidemiologických studií v hygienické praxi. Představeny budou preventivní programy realizované v rámci Národního programu zdraví, resp.
Zdraví 21 (Projekty podpory zdraví). Zmíněna bude zejména protikuřácká prevence, prevence zvýšené expozice pracovnímu stresu a primární a včasná sekundární prevence kardiovaskulárních a nádorových onemocnění.