Úvod do problematiky, historie vzniku oboru, druhy a vlastnosti biologického materiálu (biomatrice) způsoby jeho odběru a zpracování
Metody přípravy analytického vzorku z biomatrice : enzymová úprava vzorku ß-glukuronidazou / arylsulfatázou, fyzikální a chemická deproteinace, fitrace, úpravy pH, derivatizace, význam vnitřního standardu, různé druhy extrakce, liquid-liquid extrakce (LLE), solid-phase extrakce (SPE), solid-phase mikroextrakce (SPME), superkritická fluidní extrakce (SFE), molecularly imprinted polymers (MIPs).
Využití derivatizace, typy derivatizace, derivatizační reakce, derivatizační činidla
Příprava analytického vzorku v klinické toxikologii, speciální isolační postupy
Bioanalýza ilegálních návykových látek, specifika přípravy analytického vzorku
Přehled instrumentálních analytických metod používaných analýze exogenní látek v biologickém materiálu: metody saturační analýzy, HPLC, GC, CZE, význam tandemových metod v identifikaci struktur metabolitů.
Hmotnostní spektrometrie v analýze exogenní látek v biologickém materiálu
Techniky centrifugace a ultracentrifugace
Příprava vzorku pro analýzy zahrnující hmotnostní detekci.
Chirální látky, názvosloví, typy, metody jejich analýzy v biologickém materiálu
Zpracování tkání a jejich konzervování, tkáňové banky, etické problémy
Validace analytických metod, přístrojů a softwarů z pohledu ABM
Akreditace pracoviš ť, činnost v režimu GLP, související pojmy.
Předmět Analýza exogenních látek v biologickém materiálu (ABM) poskytuje studentům jednak informace o možnostech a způsobech zpracování biologických vzorků před vlastní instrumentální analýzou, jednak o analytických metodách používaných k analýze cizorodých látek (exogenních látek, xenobiotik) v biologickém materiálu. Část výuky probíhá na vybraných pracovištích FN HK.