Vyučující:
Doc. PaedDr. Dana Fialová, Ph.D. Garant předmětu. Pracovník Ústavu hygieny a preventivního lékařství, Univerzita Karlova, Lékařská fakulta v Hradci Králové (Ph.D. v oboru Hygiena, preventivní lékařství; habilitace v oboru Veřejné zdravotnictví)
Ing. Vladimír Kraják. Lektor. Pracovník Centra hygienických laboratoří ZÚ se sídlem v Ústí nad Labem, IPVZ Praha (speciální průprava na úseku činnosti vyšetřovací metody v hygieně), NCO NZO Brno (inovační kurzy laboratorních pracovníků laboratorních center ZÚ)
Prof. Ing Zdeněk Fiala, CSc. Lektor. Přednosta Ústavu hygieny a preventivního lékařství, Univerzita Karlova, Lékařská fakulta v Hradci Králové (CSc. v oboru Toxikologie, habilitace v oboru Hygiena, profesorské řízení v oboru Hygiena, preventivní lékařství a epidemiologie)
Prof. MUDr. Roman Chlíbek, Ph.D. Lektor. Vedoucí Katedry epidemiologie, Fakulta vojenského zdravotnictví, Univerzita obrany v Hradci Králové (Ph.D. v oboru Epidemiologie, habilitace v oboru Hygiena, preventivní lékařství a epidemiologie, profesorské řízení v oboru Hygiena, preventivní lékařství a epidemiologie)
MUDr. Lenka Kotingová, Ph.D. Lektor. Pracovník Ústavu hygieny a preventivního lékařství, Univerzita Karlova, Lékařská fakulta v Hradci Králové (Ph.D. v oboru Hygiena, preventivní lékařství)
Struktura výuky:
Výuka probíhá formou přednášek a seminářů v níže popsaných tematických blocích, které lze obsahově modifikovat podle hodinové dotace předmětu. Při seminářích jsou rozpracovávána témata z přednášek a studenti se zapojují do výuky formou řešení modelových případů z praxe:
Zákon o ochraně veřejného zdraví č.258/2000 Sb. a související právní předpisy. Obsah termínů ochrana a podpora zdraví. Struktura a pole působnosti orgánů ochrany veřejného zdraví (Ministerstvo zdravotnictví, Krajské hygienické stanice, Zdravotní ústavy) a soukromých akreditovaných laboratoří, zaměřených na ochranu životního prostředí a zdraví. Požadavky na kvalitu výsledků pro potřeby orgánů ochrany veřejného zdraví (akreditace, autorizace).
Odběry a fyzikálně-chemické, mikrobiologické, hydrobiologické a senzorické vyšetření vod (vody pitné, vody ke koupání, stručně vody odpadní, vody povrchové, vody ve zdravotnictví). Interpretace výsledků. Odběry a fyzik álně-chemické, mikrobiologické a senzorické vyšetření potravin a pokrmů. Interpretace výsledků. Stěry, kontrola sterilizátorů.
Odběry a fyzikálně-chemické, mikrobiologické, vyšetření ovzduší (ovzduší pracovní, ovzduší pobytových místností, venkovní ovzduší (imise), stručně emise, atmogeochemický průzkum). Interpretace výsledků. Odběry a fyzikálně-chemické, mikrobiologické vyšetřování předmětů běžného užívání (výrobky přicházející do styku s pitnou vodou, výrobky přicházející do styku s potravinami a pokrmy, hračky a výrobky pro děti do3 let, kosmetika). Interpretace výsledků. Odběry a fyzikálně-chemické rozbory odpadů a půd.
Fyzikální metody a strategie měření komunálního a pracovního hluku (hlukové mapy), vibrací, osvětlení, mikroklimatických podmínek a neionizujícího záření. Interpretace výsledků a hodnocení zdravotních rizik.
Fyziologie a psychologie práce (způsoby zjišťování/měření). Hodnocení zdravotních rizik expozice fyzické a psychické zátěže v pracovním prostředí. Měření a hodnocení fyziologických a psychologických faktorů práce a souvisejících zdravotních důsledků.
Hodnocení a řízení zdravotních rizik expozice chemickým faktorům. Monitorování chemické expozice v prostředí a biologické monitorování chemické expozice.
Epidemiologie všeobecná a speciální. Epidemický proces (přenos, struktura, intenzita, etapy). Protiepidemická opatření (diagnóza, izolace, hlášení, dezinfekce, desinsekce, deratizace). Nebezpečné vlastnosti biologických agens (nemoci eradikované, vracející se, nově se objevující, periodické běžné infekce). Alimentární infekce. Preventivní a represivní opatření. Očkování (pravidelné, zvláštní, mimořádné, do ciziny, při poranění, na vlastní žádost). Aktuální stav v epidemiologii infekčních a neinfekčních onemocnění.
Předmět vychází ze zákona o ochraně veřejného zdraví č.258/2000 Sb. a souvisejících právních předpisů (viz Literatura níže) a je koncipován jako teoretický. Jádrem předmětu jsou stěžejní informace o laboratorních vyšetřovacích metodách v ochraně veřejného zdraví, zahrnující odběry vzorků a měření v terénu, vlastní laboratorní zpracování, požadavky na kvalitu vyšetřovacích metod a způsoby porovnávání naměřených hodnot s odpovídajícími limity.
Dále předmět studenty rámcově seznamuje se strukturou organizace orgánů ochrany veřejného zdraví a s oblastmi jejich působnosti, s postavením zdravotních ústavů, s úlohou systému hodnocení zdravotních rizik v primární prevenci, se stavem, úlohami a nástroji infekční a neinfekční epidemiologie a s postavením vakcinologie v oblasti primární prevence. Výuku organizuje (garantuje) Ústav hygieny a preventivního lékařství, Univerzita Karlova, Lékařská fakulta v Hradci Králové a probíhá ve spolupráci s odborníky ze Zdravotního ústavu Ústí nad Labem (pracoviště v Hradci Králové) a z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové (Katedra epidemiologie).