1. Histopatologie regresivních změn (nekrózy, atrofie, dystrofie)
2. Histopatologie vybraných nemocí kardiovaskulárního systému
3. Histopatologie vybraných nemocí respiračního systému
4. Histopatologie vybraných nemocí trávicího systému
5. Histopatologie vybraných nemocí urogenitálního systému
6. Histopatologie vybraných nemocí centrálního nervového systému
7. Zásady odběru, fixace a další postupy zpracování tkání pro účely světelné mikroskopie. Zhotovení parafinových a zmrazených řezů
8. Z ásady odběru, fixace a další postupy zpracování tkání pro účely transmisní a řádkovací elektronové mikroskopie
9. Principy a účel fixace, druhy fixačních prostředků pro potřebu zpracování biologického materiálu
10. Barviva v histologických technikách, rozdělení, základní barvicí postupy. Příklady přehledných barvicích metod
11. Metody barvení lipidů, polysacharidů, pigmentů a minerálů. Impregnační metody v neurohistologii
12. Nepřímá imunohistochemie – EnVision, ABC technika, ImmPress
13. Fluorescenční imunohistochemie – jednoduché a dvojité barvení Náplň praktických cvičení Seminář Základy histopatologických technik – přehled Nácvik laboratorních postupů v histopatologii: Krájení na mikrotomu a kryomikrotomu Imunohistochemické metody Nepřímá imunohistochemie – EnVision – nácvik barvení Imunohistochemické metody Nepřímá imunohistochemie – ABC techniky – nácvik barvení Imunohistochemické metody Nepřímá imunohistochemie – ImmPress – nácvik barvení Imunohistochemické metody Fluorescenční imunohistochemie – jednoduché a dvojité barvení Mikroskopická část – Histopatologie regresivních změn Mikroskopická část – Histopatologie vybraných preparátů z nemocí kardiovaskulárního a respiračního systému Mikroskopická část – Histopatologie vybraných preparátů z vybraných nemocí trávicího systému Mikroskopická část – Histopatologie vybraných preparátů z nemocí urogenitálního systému. Mikroskopická část – Histopatologie vybraných preparátů z CNS
Předmět je věnován aplikaci histologických metodik v praktické patomorfologické diagnostice. Student se seznámí s praktickým provozem histopatologické laboratoře a získá praktické dovednosti pro znázornění jednotlivých tkáňových komponent pomocí histologických, histochemických a imunohistochemických metod i některých molekulárně biologických postupů.
V rámci předmětu se student seznámí s moderními metodami histopatologické diagnostiky vybraných patologických stavů. Po absolvování předmětu bude student prakticky ovládat histopatologické techniky prováděné na současných patologických pracovištích, bude se orientovat v aplikaci nejvhodnějšího laboratorního postupu vzhledem k charakteru a kvalitě biologického materiálu a diagnostickému účelu.
Bude student schopen: obsluhovat většinu zařízení histologické laboratoře; prakticky provést zpracování materiálu pro histologické vyšetření ve světelném mikroskopu (odběr materiálu, fixace, zalití do různých typů zalévacích médií, krájení histologických řezů na různých typech mikrotomů včetně zmrazovacího, barvení histologických řezů přehlednými i některými speciálními metodami, montování řezů); vysvětlit princip a prakticky zvládnout provedení některých metod histochemických a imunohistochemických; základy zpracování tkání pro elektronovou mikroskopii transmisní i rastrovací.