Přednášky
1. Úvod do fytochemických metod; základní pojmy; primární a sekundární metabolismus.
2. Základy separace a izolace přírodních látek; separační metody.
3. Separační metody (TLC, prep. TLC, HPLC, GC, GC/MS, CZE, CZE/MS apod.)I.
4. Separační metody (TLC, prep. TLC, HPLC, GC, GC/MS, CZE, CZE/MS apod.)II.
5. Fotosyntéza, primární a sekundární metabolismus.
6. Biogeneze vybraných sekundárních metabolitů rostlin.
7. Spektrální metody pro identifikaci přírodních látek (IR, NMR, MS). Praktická cvičení Příprava základních potřeb z laboratorního skla (kapiláry pro nanášení roztoků na tenkovrstvé chromatogramy, Pasteurovy pipety, pera pro prep. TLC). Tenkovrstvá chromatografie: identifikace neznámé přírodní látky. Preparační tenkovrstvá chromatografie: izolace přírodní látky ze směsi. Příprava alkaloidního extraktu z rostlin. Analýza a identifikace jednotlivých složek alkaloidní směsi za využití GC/MS.
V předmětu se posluchači seznámí se speciálními izolačními a analytickými postupy, které vyžaduje práce s rostlinným materiálem pro úspěšnou izolaci obsahových látek různého charakteru a stanovení obsahu vybraných sekundárních metabolitů moderními analytickými metodami.
V praktických cvičeních se seznamují s procesem zpracování výchozí suroviny od extrakce až po identifikaci jejích obsahových složek.
Výuka je směrována k invenčnímu přístupu při izolaci obsahových látek a fytochemické analýze. Předmět je určen především pro zájemce o diplomové práce s fytochemickou tématikou.