Farmakoepidemiologie jako důležitý zdroj informací o bezpečnosti farmakoterapie.
Asociace a kauzalita, ukazatele asociace v klinickém výzkumu, kritické hodnocení dokladů o bezpečnosti (případně účinnosti) farmakoterapie.
Systémové prvky kultury bezpečí. Role farmakovigilance v procesu odhalování rizik farmakoterapie.
Metody hlášení nežádoucích jevů a rizikového chování zdravotníků a pacientů. Revize farmakoterapie a její vliv na bezpečnost farmakoterapie ve zdravotnickém zařízení.
Sledování, hodnocení a zvyšování kvality zdravotní péče ve zdravotnickém zařízení pohledem klinického farmaceuta.
Zajištění bezpečnosti pacientů ve zdravotnickém zařízení - role Spojené akreditační komise.
Vypracování samostatné práce.
Cílem předmětu je posílit povědomí o managementu bezpečí pacienta, osvojit si základní prvky kultury bezpečí s důrazem na zapojen í farmaceuta a získat znalosti a dovednosti k posouzení validity jednotlivých dokladů pro účinnost a bezpečnost farmakoterapie. Toto vše je nedílnou součástí profese klinických farmaceutů, osob zabývajících se bezpečností léčiv a farmakoepidemiologickým výzkumem jak v ČR, tak i v zahraničí.
V rámci předmětu budou studenti hlouběji seznámeni s:
•Problematikou sledování a hodnocení kvality poskytované péče a managementu bezpečí pacientů ve zdravotnickém zařízení.
•Rolí farmakovigilančních center v procesu odhalování rizik farmakoterapie.
•Farmakoepidemiologickým výzkumem a kritickým hodnocením jeho výsledků jako dokladů pro hodnocení rizik farmakoterapie.
Detailnější popis
Farmakoepidemiologii je věnován prostor v Sociální farmacie a dotýká se jí i předmět Odborné informace o léčivech - obojí ve 3. ročníku magisterského studia farmacie. Semináře předmětu Farmakoepidemiologie a bezpečnost farmakoterapie by měly na tuto problematiku navázat a dále ji rozvinout. Kromě připomenutí významu farmakoepidemiologie, jednotlivých metod výzkumu, způsobů vyjádření asociace, rozdílu mezi asociací a kauzalitou, by v seminářích měli studenti kurzu získat základní povědomost o kritickém posouzení farmakoepidemiologického výzkumu a nástrojích, které se pro toto hodnocení využívají.
Druhým nosným tématem tohoto předmětu je problematika bezpečnosti při poskytování zdravotní péče. Hlavní pozornost bude zaměřena na kulturu bezpečí při používání léčiv. Studenti budou seznámeni se systémovými prvky v kultuře bezpečí na různých úrovních a z pohledu všech subjektů, které přicházejí do kontaktu s léčivy (včetně pacientů). Diskutován bude význam jednotlivých nástrojů pro rozvoj kultury bezpečí včetně akreditačních procesů ve zdravotnických zařízeních, klíčové role oddělení klinické farmacie nebo nezbytné úzké kooperace s farmakovigilančními aktivitami.