Předmětem výkladu jsou zejména tato témata:
1. Historie a teorie mezinárodního práva
2. Vztah mezinárodního a vnitrostátního práva
3. Fragmentace a integrace mezinárodního práva
4. Kodifikace a progresivní rozvoj mezinárodního práva
5. Role nestátních aktérů
6. Judicializace mezinárodního práva, konkurující jurisdikce
7. Interpretace mezinárodních smluv, zejm. Evropské úmluvy o lidských právech
8. Jednotlivec v mezinárodních ekonomických vztazích
9. Proměny práva mezinárodní bezpečnosti
Studijní předmět „Teoretická a metodologická specifika vědy mezinárodního práva“ v doktorském programu navazuje na základní znalosti z oboru mezinárodního práva veřejného získané v magisterském studijním programu, ale zároveň se odlišuje. Mezinárodní právo (veřejné) je dnes velmi rozsáhlý a svébytný právní systém, odlišný od vnitrostátních právních řádů jednotlivých států mezinárodního společenství.
Současně ale existují významné interakce mezi ním a vnitrostátním právem. Rozvoj mezinárodního práva vede k jeho velké oborové specializaci, popř. fragmentaci.
Proto je třeba k udržení jednoty mezinárodněprávního řádu posilovat integrační prvky (systémová integrace). Z těchto důvodů také předmět klade důraz na teoretická východiska oboru (historie, teorie, subjekty, odpovědnost).
Na to pak navazují jednotlivá odvětví (subsyst émy), jako např. mezinárodní azylové právo, právo lidských práv, mezinárodní humanitární právo, mezinárodní trestní právo, mezinárodní organizace, právo mezinárodních prostorů, mezinárodní ekonomické (a investiční) právo.