Předmětem výkladu jsou zejména tato témata:
1. Dobré mravy
2. Veřejný pořádek
3. Dobrá víra
4. Poctivost
5. Zákaz zneužití práva
6. Právo na spravedlivý proces
7. Předvídatelnost soudních rozhodnutí
8. Soudnictví a právní stát
9. Insolvence
10. Duševní vlastnictví
Předmět „Teoretická a metodologická specifika vědy občanského práva“ zkoumá osobní, rodinná a majetková práva a povinnosti subjektivní povahy, které se vztahují na všechny osoby soukromého práva, které mezi sebou realizují své záležitosti na zásadách autonomie vůle a rovného hmotněprávního postavení jako nejvýraznějších projevů jejich svobody, důstojnosti a rovnosti v soukromém právu.
Jde o specifický předmět v rámci doktorského studijního programu“ Teoretické právní vědy-občanské právo“. Výuka v rámci tohoto předmětu prohlubuje znalosti získané v rámci studia magisterského a vede k seznámení s vědním oborem občanského práva (včetně jeho historie), s aktuálním stavem vědy občanského práva a dalších vývojových i metodologick ých tendencí.
Absolvování tohoto předmětu má pro autory disertačních prací význam proto, že jsou zejména z teoretického hlediska seznamování s různými modalitami úpravy jednotlivých občanskoprávních institutů (a jejich výhodami či naopak nedostatky), jsou vedeni k hledání příčin rozdílů legislativní úpravy s přihlédnutím k zahraničním úpravám, které – byť jsou založeny na respektování stejných společenských hodnot – jsou formulovány odlišně. Teoreticky jsou studenti vedeni k poznání, zda účinnou občanskoprávní úpravu lze ještě aplikovat v měnících se společenských podmínkách, či zda nové společenské jevy vyžadují právní úpravu již novou.
Absolvování předmětu vytváří potřebné předpoklady pro sepsání disertační práce, neboť získaný teoretický pohled umožní studentovi organicky včlenit disertační práci do teoretického rámce vědního oboru občanské právo.