Předmět zahrnuje tyto oblasti:
– analýza případu a zhodnocení průběhu navštíveného soudního jednání v rámci společné reflexe,
– základy soudní soustavy ČR,
– právní informační systémy a další zdroje informací se zaměřením na oblast justice,
– základy civilního řízení (nalézací, vykonávací, insolvenční),
– základy trestního řízení,
– základy ústavního a správního soudnictví,
– práce s právními předpisy,
– řešení právního problému.
Cílem předmětu je umožnit studentům, a to hned od prvního ročníku studia, navštívit různá soudní jednání v rámci civilního řízení, trestního řízení i řízení ve správním soudnictví u soudů různých stupňů. Tyto návštěvy a jejich následná společná reflexe v rámci seminářů umožňují studentům nejen porovnat různé typy soudních řízení, ale zejména nahlédnout do fungování české justice a konfrontovat svoji studiem získanou představu o českém soudnictví s praxí v soudních místnostech. Konkrétní zkušenosti s fungováním práva v praxi a jeho kritická reflexe jsou pro budoucí právníky důležité již od nižších ročníků jejich studia.
Předmět je určen pro studenty prvního, příp. druhého ročníku, neboť se soustředí právě na základy, které mají usnadnit podrobnější budoucí studium. V průběhu semestru studenti pravidelně navštěvují soudní jednání a zároveň se jednou za dva týdny setkávají na fakultě v rámci seminářů, na kterých pod vedením vyučujících své zkušenosti z navštívených jednání reflektují. Zároveň se blíže seznamují se z áklady jednotlivých druhů soudních řízení, a to na základě intenzivní přípravy spočívající v řešení úkolů a zadané četbě.
Student v rámci předmětu získá pevné základní znalosti jednotlivých druhů soudních řízení a jejich vzájemných vazeb, které mu usnadní následné získávání znalostí o jednotlivých druzích řízení v rámci podrobného studia povinných předmětů (občanské právo, trestní právo, správní právo a ústavní právo). Účast na předmětu a plnění seminárních úkolů rozvíjí důležité právní dovednosti, mezi které patří:
– příprava a formulace jednoduchých právních podání,
– používání právních informačních systémů, veřejných rejstříků a seznamů, vyhledávání a interpretace právních norem,
– formulace právních argumentů, analýza konkrétních právních problémů.
Všechny tyto dovednosti budou rozvíjeny v rámci návštěv soudních jednání, účastí na seminářích a intenzivní domácí přípravou spočívající v řešení konkrétních úkolů (např. vyhledání informací, řešení případu apod.).
Účast na soudních jednáních si studenti vybírají podle nabídky poskytnuté na prvním semináři. Nabídka je v průběhu semestru doplňována. Studenti zároveň mohou navštívit jednání dle vlastní volby. Předmět má zároveň studenty motivovat k pravidelné účasti na soudních jednáních ze studijních důvodů.
Pro úspěšné absolvování předmětu se student musí aktivně účastnit a připravovat na semináře (povolena jedna absence), plnit průběžné seminární úkoly, navštívit nejméně pět soudních jednání a zpracovat portfolio předmětu. Zadávání a odevzdávání úkolů k přípravě na jednotlivé semináře bude probíhat v systému Moodle. Návštěvy jedn ání by měly zahrnout alespoň jedno civilní jednání a jedno hlavní líčení z nabídky poskytnuté vyučujícími.