Předmět je z hlediska své struktury – kromě teoretického úvodu a vysvětlení základních pojmů (data, informace, právní informace) - rozdělen do tří tematických bloků.
Jeden blok se bude zabývat tzv. licencovanými zdroji právních informací, tj.: Beck-online, ASPI a CODEXIS. Druhý blok bude zaměřen na volně dostupné zdroje právních informací v ČR (legislativa, Vláda, PSP, EUR-Lex, rejstříky, věstníky, katastr, ÚS, NS, NSS, eJustice, SDEU, ÚOHS). Účelem třetího bloku předmětu bude naučit studenty efektivně vyhledávat v knihovních zdrojích, a tedy i v mezinárodních elektronických databázích dostupných na PF UK. Práce s těmito zdroji bude zahrnovat e-knihy, e-časopisy a digitální elektronické repositáře.
Tomu odpovídá i konkrétní obsahové zaměření přednášek, jejich pořadí však může být změněno.
- Teoretický úvod – cíl a obsah předmětu
- Právně informační systému Beck – online
- Úvod do práce v právním informačním systému Codexis Academia
- Řešení praktických příkladů v právním informačním systému Codexis Academia
- Úvod do práce v právním informačním systému ASPI
- Řešení praktických příkladů v právním informačním systému ASPI online
- Mezinárodní elektronické databáze dostupné na PF UK
- Volně dostupné zdroje právních informací – Blok I. (legislativa, Vláda, PSP, EUR-Lex, rejstříky, věstníky, katastr)
- Volně dostupné zdroje právních informací – Blok II. (ÚS, NS, NSS, eJustice, SDEU, ÚOHS)
- Strategie vyhledávání v právních informačních systémech, praktické cvičení a aplikace práce s právními předpisy a judikaturou v právních informa čních systémech
Cílem předmětu je naučit studenty používat právní informační systémy, které jim jako absolventům umožní vyhledat relevantní právní předpisy judikaturu, vnitřní předpisy a jiné relevantní zdroje. Vzhledem k dovednostnímu charakteru tohoto předmětu jsou předpokladem jeho úspěšného absolvování znalosti ohledně struktury právního řádu, jeho jednotlivých prvků (právních norem) a jejich funkčních vztahů. Konkrétně je např. třeba, aby studenti byli schopni porozumět rozdílu mezi právní normou a právním předpisem, rozuměli tomu, co znamená věcná, osobní, časová a teritoriální působnost právní normy, měli dostatečné znalosti ohledně tvorby práva, interpretace práva a aplikace práva.
Ambicí předmětu je naučit studenty vyhledávat v ČR nejrozšířenějších právních informačních systémech (tj. ASPI, Codexis a Beck), získávat informace i z otevřených zdrojů na internetu, tj. zejména na webech Poslanecké sněmovny a Senátu PČR, vlády, nejvyšších soudů a Ústavního soudu. Předmětem vyhledávání budou jak informace obsažené v právních předpisech ČR (zákonech, podzákonných předpisech i v předpisech samosprávných celků), judikatuře soudů, jakož i v odborné literatuře. Pokud jde o odbornou literaturu, tu se studenti naučí vyhledávat nejen v tuzemských elektronických zdrojích, nýbrž i v mezinárodních elektronických zdrojích, které jsou dostupné na Právnické fakultě UK. Tato dovednost může být pro studenty zvlášť užitečná v souvislosti se zpracováním jejich závěrečných kvalifikačních prací.