Každý ročník je zastřešen odlišným právně-politologickým fenoménem, a tedy i jednotlivá témata příspěvků se každý rok liší. Zaměření nadcházejícího ročníku je vyhlašováno v rámci Call for Papers na internetových stránkách Právnické fakulty UK.
Tematické zaměření předchozích ročníků: 2006: Volební systémy a volební právo 2007: Parlamentarismus 2008: Hlava státu 2009: Ústavní soudnictví 2010: Volební právo a formy přímé demokracie 2011: Parlamenty – funkce, kultura, procedury, vztah k dalším orgánům 2012: Vláda, státní správa, samospráva, nezávislé orgány 2013: Stýkání a potýkání ústavního, mezinárodního a evropského práva 2014: Rovnost a zákaz diskriminace 2015: Ústavní teorie 2016: Ústavní právo a ekonomie 2017: Omezování svobod z důvodu veřejného zájmu 2018: Parlament a parlamentarismus 2019: Ústava a policy: Ústavní obsahové limity stanovování státní politiky
Předmět je určen pro studenty všech ročníků Právnické fakulty UK se zájmem o ústavní právo, státovědu, politologii či politickou a právní filosofii a představuje jedinečnou příležitost vyzkoušet si vědeckou tvůrčí činnost v celé její šíři – od výběru tématu práce a vypracování abstraktu přes zpracování daného tématu a sepsání odborného příspěvku až po jeho presentaci kolegům z akademické obce či publikaci v odborném sborníku.
V rámci výjezdního semináře se studenti praktickou formou naučí zejména základům vědecké práce a akademického psaní, včetně presentace vlastních výstupů před odborným publikem.
Přihlašování na seminá ř neprobíhá v SISu, avšak formou zaslání anotace příspěvku v délce nejméně 1,800 znaků, ve které student formuluje svou představu zpracování daného tématu, včetně stručného náčrtu jeho zamýšleného obsahu, a přehled relevantní literatury. Vzhledem k zájmu každoročně převyšujícímu kapacitní možnosti výjezdního semináře probíhá výběr studentů právě na základě zaslaných anotací. Při výběru je rozhodující kvalita, nikoli pořadí, v jakém byla anotace zaslána. Tematický překryv anotací není důvodem k vyřazení, nýbrž je řešen tematickou koordinací příspěvků ze strany garantů.
Zájemci o účast na semináři mohou požádat garanty o pomoc s výběrem tématu, relevantní literatury i se samotnou přípravou příspěvku.
Se seminárními pracemi lze též soutěžit ve Studentské vědecké a odborné činnosti (SVOČ) a nejlepší práce jsou každoročně vydávány v odborném sborníku.
Call for Papers nadcházejícího ročníku výjezdního semináře je zveřejňován na internetových stránkách Právnické fakulty UK obvykle již v průběhu prosince.