Jednotlivé okruhy výuky předmětu lze členit na oblast: kolektivních pracovních sporů: spory o uzavření a spory o plnění kolektivní smlouvy, se specifickým zaměřením na spory vznikající v procesu uzavírání kolektivní smlouvy vyššího stupně, individuálních pracovních sporů a jejich řešení: a) před obecnými soudy – zejména sporů o určení neplatnosti skončení pracovního poměru, o určení trvání pracovního poměru, sporů vztahující se k náhradě škody, sporů o nároky spojené se skončením pracovního poměru aj. b) mimosoudními postupy.
Součástí předmětu je též simulovaný soudní proces za účasti soudců zabývajících se řešením pracovněprávních sporů na soudech, včetně Nejvyššího soudu ČR.
Předmět nabízí studentům „dotek“ s praxí. Studenti v rámci výuky rozebírají případové studie připravené vyučujícími (mezi kterými je i řada soudců vyšších soudů), pracují s pracovněprávní judikaturou, koncipují příslušná "podán í k soudu", analyzují studijní podklady připravené vyučujícími a diskutují s nimi svůj pohled na řešení předestřených právních problémů apod.
V rámci výuky předmětu se studenti seznámí s možnostmi řešení pracovních sporů jak v oblasti individuálního tak kolektivního pracovního práva. Jakkoliv těžiště bude zaměřeno na oblast soudního řešení sporů, bude věnována pozornost i možnostem mimosoudního řešení sporů, včetně historického a zahraničního srovnání.
Studenti jsou po absolvování předmětu schopni aplikovat právní pravidla na zadané skutkové okolnosti. V seminářích předmětu řeší za užití právních předpisů a judikatury konkrétní příklady. Věnují se taktéž analýze judikatury.