Obsahem předmětu je prohloubení znalostí z oblasti práva ve sportu. Předmět obsahově navazuje na předmět Sportovní právo a rozšiřuje okruh probírané látky skrze aktuální či doplňková témata, která nejsou v této podobě zařazena do základního předmětu Sportovní právo.
Výuka zahrnuje zpravidla tato témata:
- Problematika dopingu a další negativní jevy ve sportu z právního hlediska
- Smluvní vztahy ve sportu
- Právní odpovědnost ve sportu
- Aktuální otázky vlivu evropského či mezinárodního práva na sport
Předmět je nabízen pro studenty PF UK jako intenzivní (zpravidla třídenní) kurz sportovn ího práva. Probíhá obvykle v polovině září o prodlouženém víkendu na PF UK (není vyloučeno jeho konání i mimo prostory fakulty v podobě tzv. výjezdního semináře). Součástí Letní školy jsou přednášky a workshopy vedené různými vyučujícími, mnohdy i význačnými odborníky z praxe. Nabídka témat pro příslušný ročník Letní školy se liší v závislosti na aktuálních otázkách a problémech v oblasti sportu a práva. Věcný záběr obvykle zahrnuje problematiku dopingu, smluvních vztahů ve sportu, otázky právní odpovědnosti ve sportu, popř. vlivu evropského či mezinárodního práva na sport.
Cílem předmětu je rozšířit dále znalosti a rozhled studentů ve stále se rozvíjející oblasti právních vztahů ve sportu. Předmět (letní škola) se snaží reflektovat aktuálně diskutovaná právní témata ve sportu a jeho konkrétní obsah tak může být mezi jednotlivými ročníky variabilní tak, aby umožnil dále zasadit do aktuálního kontextu a rozvinout teoretické a praktické znalosti studentů nabyté během předmětu Sportovní právo.
Studenti splněním předmětu rozvíjejí právní dovednosti, zejména pak:
- schopnost orientace ve specifické oblasti vztahu sportu a práva (včetně interní regulace vztahů uvnitř sportovních asociací)
- argumentační a prezentační dovednosti s ohledem na to, že Letní škola sportovního práva vyžaduje od studentů prezentaci vlastních názorů, popř. skupinové práce k zadanému tématu pod vedením mentora
- pochopení specifického vztahu interní spolkové normotvorby a obecného právního řádu, a to na základě konkrétních příkladů z praxe