Předmět zahrnuje tato témata:
- Etická pravidla obhajoby
- Role obhajoby v kontradiktorním trestním řízení
- Formální a materiální obhajoba, limity trestní obhajoby
- Vztah obhájce a klienta
- Praktické aspekty práce obhájce (vedení advokátního spisu, účast na procesních úkonech, komunikace s klientem, s orgány činnými v trestním řízení, popř. s dalšími osobami, shromažďování a vyhledávání důkazů atd.)
- Koncepce obhajoby, její strategie a taktika
- Činnost advokáta před zahájením trestního stíhání
- Obhajoba v přípravném řízení
- Obhajoba v hlavním líčení
- Odvolání, obhajoba v odvolacím řízení
- Dovolání
Předmět je určen pro studenty s hlubš ím zájmem o obor trestního práva, zejména pak ty, kteří chtějí po absolvování studia pracovat v advokacii nebo v soudnictví či na státním zastupitelství. Předmět je orientován na rozvoj praktických dovedností, které jsou nezbytné pro kvalitní výkon advokátní profese zaměřené na obhajobu v trestním řízení.
Součástí výuky je práce s trestním spisem (včetně studia trestního spisu), vedení vlastního spisu obhájce, simulace procesních úkonů a jiných situací, které v praxi nastávají, sepisování podání za klienta v trestním řízení, komunikace s klientem a s orgány činnými v trestním řízení, případná komunikace se třetími osobami, práce při shromažďování a vyhledávání důkazů atd.
Výuka je tedy kombinací přednášek a seminářů zaměřených na teoretické i praktické znalosti z oblasti trestního práva procesního a samostatné práce studentů, včetně tvůrčí činnosti při sepisování podání v trestních věcech a analytické práce při vyhodnocení praktických případů a situací v trestním řízení. Kombinace praktických činností navazujících na studium teoretických poznatků je nejlepší přípravou studentů pro jejich budoucí praxi, a to jak obhájců, tak soudců či státních zástupců.
Studenti si prohlubují především znalosti v oblasti trestního práva procesního. Výuka se věnuje zejména etickým problémům ve vztahu k činnosti obhájce, povaze trestního řízení, které by mělo být řízením kontradiktorním, otázkám spravedlivého trestního procesu z hlediska osoby, proti níž se trestní řízení vede, jednotlivým stadiím trestního řízení z pohledu obhájce. Součástí výuky jsou i ryze praktické aspekty výkonu obhajoby, jakými jsou vedení advokátního spisu, komunikace s klientem (např. obviněným, který je omezen na svobodě), komunikace s orgány činnými v trestním řízení atp. Ve výuce nebudou opomenuty ani složité problémy výkonu obhajoby spočívající například ve znalosti pravidel a postupů při vyhledávání důkazů a jejich provádění v rámci trestního řízení, nebo ve stanovení správné taktiky obhajoby. Předmět umožňuje poznávat studentům praktické stránky výkonu profese obhájce a pomáhá jim formovat představu o jejich budoucím profesionálním působení.
Během výuky studenti získávají i základní praktické dovednosti a návyky potřebné pro výkon specifických právnických povolání. Studenti v rámci tohoto předmětu zjišťují meze obhajoby v trestních věcech a seznamují se s technikou hlavního líčení podle českého trestního řádu.
Počet studentů je omezen zejména proto, aby bylo možné věnovat se individuálně jejich písemným pracím a vést výukovou činnost formou diskuse. Účast na předmětu vyžaduje časovou flexibilitu, neboť jeho součástí jsou již zmíněné praktické činnosti, které vyžadují domácí přípravu.