Charles Explorer logo
🇨🇿

Compliance – teorie a praxe

Předmět na Právnická fakulta |
HDPV0185

Sylabus

Předmět zahrnuje tato témata:

-        Představení Compliance systému a jeho význam v rámci společnosti

-        Postavení a role Compliance Officera a dalších orgánů společnosti v oblasti Compliance

-        Představení hlavních Compliance subsystémů a regulujících zákonů

-        Analýza hlavních rizik a jejich vyhodnocení včetně přípravy efektivního řešení v rámci vybraných Compliance subsystému

-        Předkládání návrhů vedení společnosti a vyjednávání o nich

-        Komunikace s dohledovými orgány, tvorba reportů a zveřejňování povinných údajů

Anotace

V posledních letech došlo k významnému rozvoji právní úpravy oblasti souhrnně označované jako „Compliance“, která zahrnuje několik vzájemně propojených subsystémů regulujících výkon podnikání v České republice, a to s ohledem na etičnost, bezpečnost a udržitelnost. Žádná společnost, bez ohledu na svoji velikost a význam, se v dnešní době neobejde bez fungujícího systému řízení právních, finančních, operačních a dalších rizik („Compliance systém“), který je předpokladem jejího úspěšného obchodního modelu.

Compliance systém má za cíl zajistit soulad s právními a regulatorními požadavky a zároveň chránit společnost před sankcemi ze strany dozorových orgánů a poškozením jejího dobrého jména a pověsti. Pro efektivitu Compliance systému je nezbytné, aby byl přizpůsoben konkrétní společnosti, tedy aby reflektoval odvětví a oblast jejího podnikání, míru rizik, jimž je vystavena, a také její vnitřní organizační strukturu, dosavadní zkušenosti či praxi. Tato skutečnost klade vysoké nároky nejenom na znalost právních předpisů napříč veřejným i soukromým právem, ale také na osvojení tzv. „best practice“ a informovanost o postupech a procesech v rámci společnosti. Pro vytvoření efektivního Compliance systému a jeho implementaci v praxi je rovněž nezbytné získat celou řadu „soft-skills“ v oblasti prezentace, analýzy, vyjednávání či reportování jak uvnitř společnosti, tak i navenek.

Předmět je určen všem studentům, které zajímá oblast korporátního práva a práva veřejnoprávní regulace podnikatelské činnosti. Jeho cílem je poskytnout studentům ucelený teoretický základ a praktické postupy a metody pro implementaci a správu Compliance systému v regulované společnosti nebo jiné entitě. Studenti si v rámci kurzu procvičí důležité dovednosti pro oblast Compliance, jako je vyhodnocování a navrhování úpravy jednotlivých Compliance subsystémů v souladu s dalšími soustavami a firemní kulturou, komunikace s dohledovými orgány, tvorba reportů či řešení krizových situací. Studenti se naučí kriticky myslet, hodnotit, navrhovat a také prosazovat funkční řešení včetně jeho komunikace a prezentace jak před vedením společnosti, tak dalšími osobami zodpovědnými za vývoj a prodej konkrétního produktu či služby. Tyto poznatky a dovednosti mohou studenti následně využít v praxi, a to například v interních korporátních právních odděleních, v dohledových orgánech nebo jako externí poradci – advokáti v oblasti Compliance.

Předmět volně doplňuje ostatní předměty zaměřené na právní regulaci konkrétních sektorů podnikatelského trhu. Na rozdíl od nich se předmět nezabývá hlubším porozuměním speciální regulace, ale zaměřuje se spíše na Compliance systém jako celek a dále na schopnost praktické aplikace nabytých vědomostí. Pro jeho absolvování se předpokládá znalost obchodního práva, závazkového práva a alespoň základů fungování správního dohledu a povolovacích řízení.

V první části studenti získají teoretické základy o problematice Compliance a jejích jednotlivých subsystémech, zdrojích právní úpravy, existenci a rolích jednotlivých orgánů společnosti v rámci Compliance systému včetně činnosti Compliance Officerů.

V druhé části bude kladen důraz na rizikové případy z jednotlivých Compliance subsystémů, které budou analyzovány a prakticky procvičovány v průběhu semináře. Studenti si zde osvojí schopnost efektivně komunikovat s dohledovými orgány, psát samostatné zprávy o stavu rizik společnosti, tvořit Compliance strategie a vnitřní předpisy společnosti či formulovat návrhy na změnu a úpravu Compliance systému před třetími osobami. Součástí bude i standardizovaná zpětná vazba, která studentům umožní identifikovat své silné a slabé stránky a dále je rozvíjet, přičemž zpětná vazba se bude vztahovat nejen k samotnému obsahu sdělení, ale i ke způsobu jeho prezentování (tj. verbální a neverbální komunikaci).