Předmět spočívá v přípravě a účasti na moot courtu, zejména na národním, příp. mezinárodním kole soutěže.
Témata se mění každoročně podle zadání pořadatele soutěže. www.ilsa.org/jessup
Tematicky je předmět zaměřen na mezinárodní právo veřejné, se zvláštním důrazem na prameny mezinárodního práva veřejného a odpovědnost.
Právnická fakulta se pravidelně účastní soutěže v oblasti mezinárodního práva veřejného Jessup Moot Court Competition simulujícího řízení (písemné i ústní) před Mezinárodním soudním dvorem OSN v Haagu a zabývající se každoročně sporem na v dané době aktuální téma.
Předmět je určen pro studenty, kteří se přihlásí do výběrového řízení vyhlášeného katedrou mezinárodního práva a budou vybráni do fakultního teamu.
Zápis/přihlášení do předmětu tedy nelze provést samostatně, pouze skrze katedru. Bližší informace k výběrovému řízení jsou vyvěšovány na internetových stránkách fakulty a nástěnkách v budově.
Soutěž probíhá v angličtině, proto je potřeba schopnost anglické aktivní i pasivní konverzace na úrovni dostatečné k porozumění právnímu textu a debatě.
V případě účasti fakulty je pro daný rok vybráno 5 studentů (4 mluvčí a jeden researcher).
Cílem předmětu je, aby studenti na praktickém (fiktivním) zadání získali
- schopnost vyhledání, interpretace a správného použití relevantních pramenů mezinárodního práva veřejného, tj. mimo jiné naučit se používat právní informační systémy, které umožňuj í vyhledat relevantní právní předpisy, judikaturu a jiné relevantní zdroje,
- tzv. mooting skills, tj. schopnosti efektivního vystupování před panelem soudců. Tyto schopnosti zahrnují nejen zlepšení jazykových znalostí ale i sebevědomost vystupování, vhodné vyjadřování vůči soudcům atd.
- schopnost sepsání vlastního anglického písemného podání dle pravidel soutěže simulujícím podání k Mezinárodnímu soudnímu dvoru OSN v Haagu
- schopnost efektivně a rychle analyzovat ústní vystoupení protistrany a přesvědčivě na něj reagovat v ústním kole před panelem soudců
- pokud možno výhra a co nejlepší umístění v kole národním (alternativně v premootu Friendly, není-li kolo národní), resp. mezinárodním konaném ve Washingtonu D.C. zhruba v době Velikonoc.
Těchto cílů je ideálně dosaženo vlastní analytickou prací kombinovanou s týmovou spoluprací, konzultacemi (v obecné rovině) s coachem týmu a samotnou aktivní účastí v soutěži.