Základem předmětu je buď samostatná práce studenta nebo práce pod vedením konzultanta, po jejímž sepsání následuje ústní obhajoba.
Student si sám zvolí téma, poté provede prvotní výzkum a zvolí si výzkumnou otázku. Pak pokračuje s výzkumem a téma skrze zvolenou metodu zpracovává.
Po sepsání práce následuje ústní obhajoba, kde student obhajuje svoji práci před komisí složenou z garanta a dalších odborníků na problematiku migrace.
Předmět má za cíl uvést studenty do základů vytváření vědeckých textů. Další informace jsou dostupné na http://svoc.prf.cuni.cz/. Cílem předmětu je podpořit samostatnou tvůrčí vědeckou činnost studentů a přispět ke zdokonalení jejich argumentačních schopností, prezentačních dovedností a odborného písemného projevu. Je založena na otevřenosti, transparentnosti a respektu k obecně přijímaným zásadám vědecké práce. Nový ročník soutěže SVOČ je vyhlášen vždy v prosinci příslušného roku – podrobnosti jsou zveřejněny na výše uvedených webových stránkách.
Tato sekce je zaměřena na výzkum v oblasti migračního práva. Oblast znalostí, které je možné získat, tak zahrnuje témata spojená s právní úpravou migrace (kupříkladu vstup a pobyt cizince na území státu, rodinný život, zajištění, vyhoštění, nelegální/neregulérní migrace), s právní úpravou uprchlictví (azyl, uprchlictví, příchod většího počtu osob, vyloučení z ochrany atd.) či s úpravou bezdomovectví (apatridé).
Studenti se v průběhu práce na SVOČ naučí řadě dovedností, především pak:
- vyhledat, utřídit, analyzovat a interpretovat právní normy, soudn í rozhodnutí a jiné dokumenty,
- analyzovat, formulovat a prezentovat (ústně i písemně) právní argument a protiargument,
- používat právní informační systémy,
- provádět výzkum, vymezovat si výzkumné otázky, teze, volit si metodologické přístupy,
- zpracovávat vědecký text.