V rámci výuky předmětu je pozornost věnována těmto tématům:
- Teoretický základ a koncepční problémy menšinové ochrany
- Dějiny mezinárodní ochrany národnostních menšin
- Přínos Společnosti národů – judikatura Stálého dvora mezinárodní spravedlnosti
- Universální systém ochrany národnostních menšin
- Monitorovací praxe Výboru OSN pro lidská práva a Výboru OSN pro odstranění rasové diskriminace
- Mezinárodní nástroje na ochranu indigenních národů: právo na sebeurčení vs. Ochrana menšin
- Evropská ochrana národnostních menšin: Rada Evropy a OBSE
- Monitorovací praxe podle Rámcové úmluvy a Evropské charty
- Přínos judikatury Evropského soudu pro lidská práva
- Unijní ochrana národnostních menšin a evropské antidiskriminační právo
- Mezinárodní a unijní závazky v praxi veřejné správy ČR
- Právní postavení nových menšin a jejich příslušníků: zákaz diskriminace vs. zvláštní práva menšin
Cílem předmětu Mezinárodněprávní a unijní ochrana národnostních menšin je umožnit studentům seznámení se s problematikou postavení menšin v rámci mezinárodního a unijního práva. V rámci předmětu budou zachyceny i dlouhodobé tendence vývoje menšinové problematiky a jejího právního řešení.
V první části kurzu bude pozornost věnována dějin ám mezinárodní ochrany národnostních menšin. Studenti se seznámí s relevantní právní úpravou vzniklou během 19. století a zejména se systémem Společnosti národů. Důraz bude kladen na procesní nástroje pod egidou Rady Společnosti národů a Stálého dvora mezinárodní spravedlnosti.
Další část kurzu se zaměří na relevantní právní dokumenty vzniklé na universální úrovni po druhé světové válce, a to především v rámci Organizace spojených národů. Studenti se seznámí s monitorovací činností Výboru OSN pro lidská práva a Výboru OSN pro odstranění rasové diskriminace.
Co se týče regionální evropské úrovně ochrany, budou blíže představeny relevantní úmluvy Rady Evropy, a to se zvláštním důrazem na význam Rámcové úmluvy o ochraně národnostních menšin. Nebude opomenut ani přínos judikatury Evropského soudu pro lidská práva, který v posledních letech opakovaně interpretoval ustanovení Úmluvy ve prospěch příslušníků národnostních menšin.
Další rovina bude unijní úprava ochrany národnostních menšin, která staví zejména na antidiskriminačních směrnicích a jejich výkladu v praxi Soudního dvora EU. Z pohledu praxe unijního práva a závazků podle úmluv Rady Evropy bude provedená komparatistika různých národních modelů ochrany v evropských státech s cílem uchopit další perspektivy evropské ochrany.
Kromě výkladu struktury současné mezinárodněprávní a unijní ochrany národnostních menšin studenti budou diskutovat také o vybraných tematických otázkách, jako jsou např. problematiku vymezení tradičních národnostních menšin vůči menšinám novým a postavení příslušníků tzv. "nových menšin" z hlediska stávajících mezinárodních závazků. Studenti zjistí, nakolik současné antidiskriminační právo představuje vhodnou syntézu odlišných režim ů právní ochrany různých menšin.
Absolvovaný předmět není možné opakovaně zapsat.