V rámci výuky předmětu Právo mezinárodní bezpečnosti a odzbrojení je pozornost věnována těmto tématům:
- Vymezení základních pojmů (bezpečnost, mezinárodní bezpečnost, kolektivní bezpečnost), hrozby pro mezinárodní bezpečnost, komponenty, na kterých spočívá mezinárodní bezpečnost.
- Historický vývoj mezinárodní bezpečnosti (otázky míru a války), vývoj od Vestfálského míru do druhé světové války.
- Zákaz použití a hrozby síly, dovolené případy použití ozbrojené síly.
- Zákaz vměšování do záležitostí jiných států, problematika humanitární intervence, pokojné řešení mezinárodních sporů.
- Úloha OSN v oblasti mezinárodní bezpečnosti, zejména Rady bezpečnosti (základní otázky, úloha v oblasti mírového urovnávání sporů, akce při ohrožení, porušení mezinárodního míru a bezpečnosti), mírové operace.
- Právo na sebeobranu a jiné případy dovoleného užití s íly.
- Úloha jiných mezinárodních organizací při zajišťování mezinárodního míru a bezpečnosti (oblastní dohody a orgány – AU, OAS, organizace kolektivní sebeobrany apod.).
- Základní pojmy práva odzbrojení (odzbrojení, omezení zbrojení, kontrola zbrojení), vývoj v oblasti odzbrojení, prameny práva odzbrojení.
- Problematika jaderného odzbrojení.
- Odzbrojení v oblasti chemických, biologických,
- Odzbrojení v oblasti konvenčních zbraní,
- Problematika kontroly a donucení v oblasti odzbrojení
Obecně povinně volitelný předmět Právo mezinárodní bezpečnosti a odzbrojení podrobně rozvíjí některá témata předmětů povinného základu Mezinárodní právo veřejné I a Mezinárodní právo veřejné II.
Po absolvování předmětu Právo mezinárodní bezpečnosti a odzbrojení budou studenti znát základní pojem mezinárodní bezpečnost, vztah k odzbrojení, k řešení sporů, k právu ozbrojených konfliktů. Dále budou znát pravidla, na kterých spočívá mezinárodní bezpečnost: zákaz použití síly, zákaz vměšování do vnitřních záležitostí států včetně dovolených způsobů vměšování, další pravidla, na kterých spočívá mezinárodní bezpečnost. Budou znát i institucionální aspekty mezinárodní bezpečnosti, otázky úlohy mezinárodních orgánů a organizací OSN, oblastní organizace, organizace kolektivní sebeobrany. Budou schopni aplikovat příslušné právní normy na konkrétní případy, které se týkají otázek mezinárodní bezpečnosti, zejména otázek použití ozbrojené síly. Studenti budou znát i základní pojmy práva odzbrojení, jeho pojem, historický vývoj, jednotlivé oblasti úpravy a smlouvy o omezení zbrojení a odzbrojení včetně kontroly v oblasti odzbrojení, jednotlivých metod a prostředků kontroly a na úlohu mezinárodních orgánů a organizací v oblasti kontroly. Studenti se budou orientovat v příslušné mezinárodně právní úpravě smluvní i obyčejové. Budou schopni vyhledat relevantní judikaturu, která je výsledkem činnosti mezinárodních orgánů a pochopí její význam.
Pro zapsání předmětu Právo mezinárodní bezpečnosti a odzbrojení je vhodné, aby student měl absolvován nebo alespoň zapsán předmět Mezinárodní právo veřejné II.
Absolvovaný předmět není možné opakovaně zapsat.