V rámci výuky je pozornost věnována těmto tématům:
1. Úvodní informace. Pojem mezinárodní trestní právo
2. Zločiny podle mezinárodního práva (materiální právo)
3. Zločiny podle mezinárodního práva v českém trestním právu
4. Mezinárodní trestní tribunály ad hoc, smíšené trestní tribunály
5. Univerzální jurisdikce, aut dedere aut judicare, imunity
6. Mezinárodní trestní soud I.
7. Mezinárodní trestní soud II.
8. Nové zločiny a problémy MTS
9. Mezinárodní instrumenty proti organizovanému zločinu
10. Mezinárodní instrumenty proti korupci. Pirátství
11. Boj proti mezinárodnímu terorismu
12. Vnitrostátní postih činů, k jejichž stíhání zavazuje mezinárodní smlouva. Extradice a pr ávní pomoc v trestních věcech
Cílem předmětu je seznámit posluchače se dvěma hlavními okruhy problémů. Prvním je definování a stíhání nejzávažnějších zločinů podle mezinárodního práva (genocida, zločiny proti lidskosti, válečné zločiny, zločiny proti míru), zejm. s ohledem na mezinárodní tribunály OSN (pro bývalou Jugoslávii a Rwandu) a na Římský statut Mezinárodního trestního soudu. Pozornost je věnována i tzv. smíšeným trestním tribunálům. Druhou oblast představují konvencionální trestné činy, kde rovněž dochází k přijímání nových smluv s cílem účinnější spolupráce mezi státy v boji proti terorismu, nadnárodnímu organizovanému zločinu a korupci. V obou oblastech bude kladen důraz nejen na mezinárodněprávní úpravu, ale i na její implementaci v českém právním řádu.
V posledním desetiletí došlo k nebývalému rozvoji materiálních i procesních pravidel mezinárodního práva trestního. Jde nejenom o obohacení zejména smluvní úpravy, ale i o zkušenosti s praktickým uplatňováním těchto norem zvláště v činnosti mezinárodních trestních tribunálů.
Předmět navazuje na znalosti osvědčené zkouškou povinného předmětu Mezinárodní právo veřejné II a současně předpokládá již i základní znalosti z probíhající výuky povinného předmětu Trestní právo I. Obsahem bude jak výklad mezinárodněprávní úpravy kriminalizace a stíhání nejzávažnějších zločinů podle mezinárodního práva (obecného) a činů, k jejichž postihu zavazují mezinárodní smlouvy, tak i její implementace v českém trestním právu.
Studenti po absolvování předmětu získají přehled o vývoji právní úpravy v oblasti mezinárodního trestního práva, včetně přínosu statutů a judikatury ad hoc tribunálů OSN a Mezinárodního trestního soudu. V případě Římského statutu MTS se blíže seznámí s materiálními i procesními pravidly ke stíhání zločinů podle mezinárodního práva. Kromě toho by měli být schopni vyhledávání a práce s dokumenty a judikaturou. V druhé části předmětu pak získají přehled o nejdůležitějších mnohostranných smlouvách, zejména proti terorismu a nadnárodnímu organizovanému zločinu.